4. září 2011 13:04, aktualizováno  18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chaos na vládě? Česko bude mít dva tajemníky pro EU

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jmenoval svého prvního náměstka Jiřího Schneidera státním tajemníkem pro EU, který bude působit na ministerstvu zahraničí. Schwarzenberg to řekl v dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Vláda minulý týden schválila vznik stejného postu na úřadu vlády. Obsadil ho pro EU Vojtěch Belling, jmenován byl 1.září. TOP 09 ostře kritizovala způsob, kterým Nečas ustavení nové funkce prosadil a žádla kvůli tomu koaliční smírčí jednání.

Schwarzenberg se už dříve stavěl proti údajné snaze sebrat ministerstvu zahraničí vliv na evropskou politiku a přesunout ji více pod úřad vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Schwarzenberg v ČT potvrdil, že ČR nyní bude mít dva státní tajemníky pro EU. "Ano. Jeden, co je na úřadu vlády, se bude věnovat vnitřní koordinaci, protože samozřejmě u premiéra se shromažďují podklady z různých ministerstvech. Jeho úkol je tedy koordinovat to ve vnitrozemí. Můj náměstek a státní tajemník mě bude zastupovat v Bruselu či jinde v zahraničí, kde je nutno zastupovat Českou republiku venku," řekl. Nejde podle něj o "šprajc" premiérovi, ale o to, že chce jasně vymezit, kdo má v evropské politice, jakou roli.

"ODS bere vznik funkce státního tructajemníka pro evropské záležitosti na ministerstvu zahraničí na vědomí a věří, že koaliční dohody o koordinaci evropské politiky v rukou premiéra budou dodrženy," komentoval krok ministra zahraničí místopředseda ODS Pavel Drobil.

Vláda tajemníka schválila v bodu, který se týká jednacího řádu vlády.

Vycházela podle Nečase z toho, že asi na patnácti místech se ve vládním jednacím řádu vyskytuje ministr pro EU, který neexistuje. Jeho kompetence, tedy koordinaci politik v rámci sedmadvacítky, má předseda vlády.

O vzniku nové pozice státního tajemníka, který má mít na starosti koordinaci evropské problematiky, se diskutovalo loni po vzniku koaliční vlády. Podle Nečase zřízení takové funkce plyne z koaliční smlouvy. To ale TOP 09 odmítala.

ČTK, Lidovky.cz