Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chaos v účetnictví stáhl na čas VV mezi firmy v úpadku

Česko

Věci veřejné dluží přes 12 milionů korun za nesplacenou reklamní kampaň. Strana se kvůli nepořádku ve vlastním účetnictví dostala i do insolvenčního rejstříku.

Ovšem jen na několik hodin.

PRAHA Samotné členy Věcí veřejných (VV) včera překvapila informace o tom, jak špatně je na tom jejich stranická pokladna. Do médií se totiž odpoledne dostala zpráva, že soud zahájil se stranou insolvenční řízení.

Insolvenční návrh, na konci kterého může být rozhodnutí soudu o úpadku firmy, podala Městskému soudu v Praze společnost Médea. VV totiž dluží firmě mediálního magnáta Jaromíra Soukupa přes dvanáct milionů korun.

VV si u společnosti objednaly nákup reklamního času v televizi a rozhlase, mediální školení svých členů, poradenství či analýzu spotřebního a mediálního chování voličů. Ovšem za služby nasmlouvané už v květnu roku 2009 dosud nezaplatila. „Je faktem, že vzhledem k administrativní náročnosti účetnictví supervolebního roku 2010, přechodu účetního roku a probíhajícím auditům došlo ke zpoždění ve splácení faktur. Závazky ke společnosti Médea splatíme v pondělí,“ řekl včera mluvčí strany Jakub Žižka. Mnoho členů strany o dluzích ani návrhu na insolvenci vůbec nevědělo.

Právě díky dohodě s VV, že nesplacené faktury uhradí co nejdříve, už Soukupova firma insolvenční návrh stáhla. Médea, a. s., se rozhodla vzít zpět návrh na zahájení insolvenčního řízení, který dne 4. března 2011 podala k Městskému soudu v Praze,“ rozeslala včera v prohlášení výkonná ředitelka firmy Věra Fialová. V oficiálním rejstříku ale včera ještě zůstávaly neaktualizované údaje. Soud totiž informaci o stažení insolvenčního návrhu zatím nedostal. „Až podání obdržíme a zpracujeme, teprve pak řízení zastavíme a uvedeme to v našem rejstříku,“ popsala mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Bárta: V případě potřeby bych pomohl svými penězi Věci veřejné začaly po včerejším nepříjemném překvapení okamžitě uklidňovat situaci s tím, že strana rozhodně nemá finanční problémy. Díky úspěchu ve sněmovních volbách od státu obdržela téměř 78 milionů. „Ministr dopravy Vít Bárta ujistil, že ve chvíli jakýchkoliv ekonomických problémů strany Věci veřejné by byl připraven pomoci svými soukromými prostředky,“ dodal mluvčí Žižka.

Samotné několikahodinové zařazení strany do insolvenčního rejstříku o stavu jejího hospodaření nic nevypovídá. Soud totiž při přijetí návrhu nezkoumá jeho oprávněnost, jen zahajuje insolvenční řízení. Až v jeho průběhu zkoumá, zda je společnost v úpadku.

***

Sleva pro VV

* Věci veřejné si u mediálního magnáta Jaromíra Soukupa objednaly především nákup reklamního prostoru v televizi a rozhlase v době od února do prosince 2010.

* Ve smlouvě se ale počítá i s mediálním školením členů strany, analýzou spotřebního, nákupního a mediálního chování voličů či analýzou konkurenčního prostředí či monitoringem médií.

* V případě, že by Věci veřejné proinzerovaly u firmy Médea za rok 2009 alespoň 2,4 milionu korun bez DPH, sliboval jim Jaromír Soukup slevu 300 tisíc korun.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...