Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Charizmatický Jacobs se loučí s Innsbruckem

Česko

INNSBRUCK Premiérou nové inscenace opery L’Isola disabitata (Opuštěný ostrov) Josepha Haydna začíná dnes v tyrolském zemském divadle v Innsbrucku festival staré hudby. Za dirigentským pultem proslulého souboru Academia Montis Regalis se postaví příští umělecký vedoucí festivalu, Alessandro De Marchi, jenž přebírá vedení od neméně slavného specialisty na starší hudbu Reného Jacobse.

Ten se na innsbruckém festivalu objevil už před pětatřiceti lety jako mladý kontratenorista a vedení se ujal v roce 1992. Pod jeho vlivem se z Innsbrucku stalo jedno z uznávaných center staré hudby. Promítání pod širým nebem Kvůli množství mezinárodních závazků Jacobs na svůj post rezignoval; představení Orlanda paladina 29. srpna bude nejen tečkou za celými slavnostmi, ale také rozloučením s tímto charizmatickým dirigentem. Veřejnost si jeho umění mohla připomenout už ve dnech předcházejících festivalu, když se na obrazovku pod širým nebem promítaly jeho inscenace Monteverdiho Orfea nebo Mozartova Dona Giovanniho.

Program dvoutýdenní přehlídky Innsbrucker Festwochen der Alten Musik zohledňuje letošní dvousté výročí úmrtí Josepha Haydna; spolu s jeho díly zazní i skladby slavných i méně známých rakouských autorů od renesance po romantismus. Koncerty, které se konají i několikrát za den, jsou přístupné zdarma.

Jako doprovodný program je na zámku Ambras otevřena výstava o arcivévodovi Ferdinandu Karlovi, který v Innsbrucku v 17. století založil tradici italské opery a pozval sem například skladatele Antonia Cestiho. Operní dům podle benátského vzoru, který nechal postavit, se bohužel nedochoval - strhli ho v 19. století.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.