Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Charles je šarmantní a vtipný“

Česko

Královský pár v Česku - Charles s Camillou navštívili pražské historické památky

Britský princ a vévodkyně Camilla si o víkendu prohlédli Pražský hrad a přilehlé zahrady. Průvodkyní jim byla první dáma Livia Klausová.

PRAHA Víkend plný poznávání českých krás a setkání s vysokými politickými i církevními představiteli. Během prvních dvou dnů návštěvy britského prince Charlese v České republice se střídaly oficiality s „odlehčenějším“ programem. Následník britského trůnu přiletěl do Prahy v sobotu kolem poledne a ihned se společně se svou manželkou Camillou odebrali na Pražský hrad. Po krátkém setkání s prezidentem Václavem Klausem jim jeho manželka Livia ukázala kopii korunovačních klenotů a provedla je hradními zahradami.

Princ běžně nemluví s médii ani nepořádá tiskové konference, i na hradě bylo proto možné se s ním vždy jen narychlo potkat během krátkých fototermínů. U klenotů vystavených ve Vladislavském sále se ale britský pár zastavil na více než 10 minut. I z odstupu pár metrů bylo vidět, že se Charles o klenoty živě zajímá, neustále na jednotlivé předměty ukazoval a kladl množství dotazů jak směrem k české první dámě, tak k průvodkyni, která je doprovázela. „Zajímali se, ze kterého století je který kousek, já jsem si tím pádem zopakovala to, co mám při dalších návštěvách říkat. Byl to ale upřímný zájem, nejen formální,“ prozradila poté novinářům Livia Klausová. Jak dodala, velmi přátelsky si prý popovídali a Charles je podle ní „šarmantní, pohotový a vtipný“.

Globální oteplování?

Tady se neshodneme Ze zahrad se Charles s Camillou odebrali do pravoslavného kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde se setkali s českými veterány, kteří sloužili za druhé světové války v Británii. Zde se také Charles přivítal s přihlížejícími lidmi a některým šťastlivcům potřásl rukou.

Pohodlné dámské vycházkové kostýmky večer vystřídaly dlouhé elegantní róby. Na slavnostní večeři v Rudolfově galerii Pražského hradu se sešlo více než 80 hostů, mezi kterými nechyběli premiér Jan Fischer či nový pražský arcibiskup Dominik Duka.

„Hosté si pochutnali na bramborové polévce a roštěné. Rozlévala se česká vína, a kdo chtěl, mohl dostat i pivo,“ uvedl pro LN Klausův mluvčí Radim Ochvat. Součástí programu bylo i desetiminutové pěvecké vystoupení dětí z konzervatoře Jana Deyla. Ještě před večeří si oba páry vyměnily dary. Vévodkyně Camilla dostala brož z českých granátů, princ Charles sošku lva. Klausovi byli zase obdarováni kolekcí talířů s rostlinnými motivy. Tento dar možná souvisel s tím, že britský následník trůnu je znám svou vášní pro ekologii a biofarmaření. A jak přiznal prezident během přípitku, je si vědom, že se v názoru na ekologická témata s Charlesem rozchází. „Vím, Vaše královská Výsosti, že máte jiný názor než já například na problematiku globálního oteplování, a já ho respektuji,“ uvedl. Ocenil ale, že se Londýn stejně jako Praha staví rezervovaně k dalšímu předávání pravomocí do Bruselu. Včerejší den zahájili Charles s Camillou bohoslužbou v kostele svatého Klimenta. Odpoledne pak strávili procházkou po historickém centru Prahy. Večer je čekalo představení Don Giovanni.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!