Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Charles. Příští panovník, či jen šlechtic?

Česko

Na návštěvu České republiky dnes přijíždí britský princ Charles. Nejstarší princ z Walesu v britské historii je následníkem trůnu. Ale usednout na něj, jak známo, nakonec nemusí.

Je nejznámějším čekatelem na trůn v Evropě. V minulosti se o něm vždy mluvilo jako o příštím britském králi. Jaká je ale reálná šance, že se jím nyní jedenašedesátiletý Charles, princ z Walesu, stane? Jeho matce, královně Alžbětě II., bude na konci dubna již 84 let, ale abdikovat rozhodně nehodlá. Navíc dlouhověkost je v rodině proslulá, Charlesova babička, královna matka, zemřela ve věku 101 let. Takže když se na Charlese dostane řada, může mu být klidně kolem osmdesátky. A pravdou je, že se začíná čím dál tím více mluvit o tom, že ho v „kralování“ nahradí syn William. Přijíždí tedy do Prahy příští panovník, nebo jen Angličan s modrou krví, který má zajímavé koníčky – ekologii a architekturu?

Do českého povědomí se Charles vryl svou pohádkovou svatbou s o třináct let mladší Dianou Spencerovou. Kromě 3500 pozvaných hostů ji tehdy v roce 1981 sledovalo přes 750 milionů diváků u televizních obrazovek ve dvou stovkách zemí světa. Manželství jim však dlouho nevydrželo, již za jedenáct let začali princ Charles a lady Diana žít odděleně a v roce 1996 se rozvedli. Tehdy se znovu v princově životě objevila jeho dávná láska Camilla, kterou si nakonec – před pěti lety – vzal. A právě i to je jedna z věcí, kterou mu někteří Britové nikdy neodpustí. A i když se obliba Camilly v ostrovním státě zvýšila, stejně si ji nedokážou představit jako „královnu“. Navíc je podle nich Charles slabý a má dost „bláznivé a excentrické“ názory.

Něco jako viceprezident Nepříliš vlivná funkce prince z Walesu bývá přirovnávána k postavení amerického viceprezidenta. I když nikde není přesně napsáno, čím by se měl zabývat, Charles se rozhodně nenudí. Pravidelně na jaře a na podzim absolvuje dvě velké zahraniční cesty, předává vyznamenání, účastní se dalších královských oficialit a vede rekordních 18 nadací. Charlesovými koníčky je ale něco jiného – ekologie, architektura a farmaření. Ve volném čase rovněž maluje akvarely, což má společné se svou manželkou Camillou.

Ekoprinc, jak je někdy přezdíván, již od 80. let podporuje biofarmaření. Na svých polnostech tak hospodaří podle pravidel ekologického zemědělství, odmítá geneticky modifikované potraviny, jeho venkovské sídlo v Highgrove je zásobováno ekologicky vyráběnou elektřinou a jeho vůz Aston Martin je zase poháněn biolihem vyrobeným z bílého vína. Některé jeho aktivity i vyjádření jsou však pro někoho již příliš: například když v listopadu roku 2000 označil za příčinu tehdejší nemoci šílených krav a záplav, jež sužovaly Británii, „arogantní neúctu“ lidstva k přírodě. Princ z Walesu svou lásku k ekologii bere opravdu vážně, mluví s květinami a jezdí meditovat na poušť Kalahari.

Legendární bylo jeho předloňské vystoupení ve stylu Hvězdných válek na ekologickém summitu v Abú Dhabí. Jednání se totiž zúčastnil pouze v holografické podobě, protože jeho letecká přeprava by zatížila životní prostředí.

Nynější Charlesova cesta do Polska, Maďarska a České republiky je podle princovy kanceláře v Clarence House považována za návštěvu k 20. výročí pádu komunismu. Přesně před rokem si ale princ vyrazil na ryze ekologický „výlet“ do Jižní Ameriky. A i když se běžně jeho vyjádření v médiích nevyskytují, tady slyšet byl. „Máme méně než 100 měsíců na změnu našeho chování, než budeme riskovat katastrofické změny klimatu a nepředstavitelný horor, který to s sebou přinese,“ nechal se Charles slyšet v Brazílii, kde navštívil její deštné pralesy. Tehdy také přiznal, že považuje za deprimující malý ohlas jeho výzev týkajících se klimatických změn. „Snažil jsem se (v Americe – pozn. red.) jen připomínat lidem, že musíme žít a pracovat v souladu s přírodou, pokud chceme mít alespoň malou naději na této planetě přežít,“ okomentoval svou cestu princ z Walesu.

Nástupnictví, velmi citlivé téma Zájem o britský trůn nedává princ Charles v posledních letech nijak najevo. Že by už se smířil s tím, že na něj nakonec neusedne? Přitom například před třinácti lety ustanovil takzvanou strategickou skupinu, která měla zvýšit jeho oblibu u britské veřejnosti a připravit jeho nástup k moci. A v roce 2000 zase prozradil, že chce nastoupit na trůn s titulem George (Jiří) VII., neboť považuje za nešťastné spojení se svým předchůdcem Karlem I., který v roce 1649 zahynul na popravišti.

Pro celou královskou rodinu je otázka nástupnictví velmi citlivé téma. Když loni v prosinci přinesl britský bulvární list The Daily Mail informaci, že královna by chtěla předat (kvůli svému stáří) část ze svých pravomocí princi Williamovi, Buckinghamský palác veškeré takové spekulace popřel. A Alžbětin manžel, nyní osmaosmdesátiletý princ Philip, známý svou výřečností, to komentoval: To ksakru vypadám tak nemocně?

Britský deník tehdy citoval z tajného dokumentu, který obdržel a ve kterém se mimo jiné psalo, že William jako stínový král by měl příští rok (tedy ten letošní) trávit více času nejrůznějšími oficialitami. A to se také začalo plnit. Již v lednu odjel do Austrálie a na Nový Zéland, kde poprvé oficiálně reprezentoval britskou monarchii a svou babičku královnu. Tehdy byl také v Austrálii proveden průzkum na téma příští britský král a Charlesův starší syn svého otce „převálcoval“. 58 procent dotázaných se vyslovilo pro Williama jako příštího panovníka a jen 30 procent by volilo Charlese. Ale zase jiný z průzkumů, provedený před dvěma lety v Británii, favorizoval spíše ekoprince před Williamem poměrem 42 k 35 procentům. Jasné je každopádně jedno – nového panovníka Británie ještě dlouho mít nebude. A na otázku, kdo bude příštím králem, se odpovědět jasně nedá. Charles však nemůže být přeskočen, protože to by musely být změněny zákony jak na ostrovech, tak v dalších zemích, jejichž hlavou je britský monarcha. Přichází tak v úvahu jediná varianta, a sice, že se Charles vzdá trůnu ve Williamův prospěch.

Princ z Walesu před pár lety o své budoucí roli vladaře prohlásil, že „nejdůležitější bude starost o lid a volba vhodného způsobu vládnutí“. Zároveň si i zavtipkoval, že „pokud bude mít chuť, může se klidně sbalit a strávit zbytek života lyžováním“. V případě, že bude vládnout jeho syn, si to může splnit.

***

Charles nemůže být přeskočen, protože to by musely být změněny zákony jak na ostrovech, tak v dalších zemích, jejichž hlavou je britský monarcha

Princ z Walesu svou lásku k ekologii bere opravdu vážně, mluví s květinami či jezdí meditovat na poušť Kalahari

O autorovi| TEREZA ŠUPOVÁ, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!