Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chartista Šabata vyhrál soud se státem o důchod

Česko

  13:35
BRNO - Při práci v kotelně opravoval Chartu 77, a byl proto vyhozen. Teď kvůli tomu má Jan Šabata problémy s uznáním výše důchodu.

Disident Jan Šabata foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Signatář Charty 77 Jan Šabata bojuje kvůli svému angažmá v disentu s Českou správou sociálního zabezpečení. Úřad tvrdí, že podle jeho podkladů byl v roce 1977 vyhozen z práce v brněnském Kovošrotu oprávněně, když tam dokument opravoval a nabízel ho kolegům. A nechce mu proto následné dva roky hledání práce zohlednit při výměru invalidního důchodu.

Případ dospěl tak daleko, že se Šabata obrátil na soud. A včera vyhrál. "Jde mi o princip, ne o zvýšení důchodu. To je takové, že za něj tak manželku pozvu na pivo," svěřil se včera LN. Přesto musel, ač mu nemoc komplikuje pohyb, svést boj a znovu připomínat souvislosti staré 32 let.

Zástupci správy sociálního zabezpečení zdůrazňují, že nezpochybňují Šabatovo politické angažmá. "Byli bychom ale tady, kdyby opravoval a šířil Chartu 77 mimo pracovní dobu?" ptala se včera před soudem zástupkyně správy Dana Krstevová. Podle jejich výkladu zněl vyhazov na porušení pracovní kázně a tehdejší zákoník práce vyžadoval plné využívání pracovní doby.

Sám Šabata ale zdůrazňuje, že práce v kotelně byla specifická. "Žádala pravidelný dohled na kotle, to jsem neporušil. A dokládají to i svědectví," připomíná. "Kdybych četl Rudé právo, je vše v pořádku. Ale já opravoval překlepy v přepisech Charty," podotkl.

Už tehdy žádal soudy, aby výpověď zrušily, ale ty to s odkazem na hrubé urážení socialistického zřízení odmítly. Po nuceném odchodu z Kovošrotu hledal tehdy pětadvacetiletý muž novou práci téměř dva roky, vždy ho odmítli přijmout právě kvůli aktivitě v disentu.

Zákon o mimosoudních rehabilitacích už v roce 1991 stanovil, že v případech politické perzekuce byly podobné výpovědi neplatné. Jenomže uvádí i konkrétní příklady, mezi něž Šabatův nespadá. Alespoň to tvrdí státní úředníci.

Jistá si nebyla ani soudkyně Zuzana Bystřická. Přiznala, že vyhověla "po velkém váhání". Šabatu zachránilo jediné slůvko - a sice, že konkrétním příkladům předchází výraz "zejména". Proto Šabata svůj důchod dostane. "Pokud by si opravoval Rychlé šípy nebo něco jiného, neměl by problémy. I když ty Rychlé šípy by asi taky vadily," dodala v odlehčeném tónu.

Hrozí podobný problém i dalším signatářům Charty 77 či jiným disidentům? Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka tvrdí, že obecně nesledují konkrétní důvody, pro které byli lidé propuštěni ze zaměstnání. Podle něj musí pro započtení doby prokázat, že pracovní poměr s nimi skončil neplatně. Znamená to, že podobné dokumenty by měla mít připravené celá generace lidí, která z politických důvodů přišla o práci. Týká se to i lidí, kteří se v době vzniku Charty řadili mezi třicátníky a nyní se dostávají do důchodového věku. Jejich počet však není známý.