Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Chartista upozorňoval na kontroverze ve vězeňské službě. Kvůli psychologickému posudku ho propustí

Česko

  6:00
PRAHA - V září získal od ministra obrany ocenění za 3. odboj, za totality podepsal Chartu 77 a upozorňoval na kontroverzní věci ohledně vězeňské služby. Před čtyřmi měsíc byl však dozorce Jiří Středa postaven mimo službu a blíží se jeho propuštění. Nevyhověl totiž testům u psychologa. Středa však kritizuje celý proces prohlídky a také je přesvědčen, že byl poslední měsíce šikanován a vedení Olomoucké věznice se ho snaží za jeho kritizování systému zbavit.

(Zprava) Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a dozorce Jiří Středa, který přebírá ocenění za 3. odboj. foto: Archiv Jiřího Středy

„Jste osobně nezpůsobilý k výkonu služby v bezpečnostním sboru,“ dozvěděl se dozorce Jiří Středa od psycholožky. Nyní je už čtvrtý měsíc postavený mimo službu a čeká, až bude oficiálně propuštěn.

„Byl jsem pro ně nepohodlný, protože jsem upozorňoval na nepříjemné věci ve vězeňské službě,“ věří muž, který dostal v září od ministra obrany Martina Stropnického ocenění za 3. odboj a během komunistického režimu se zachoval statečně, když podepsal Chartu 77.

Upozornil na plýtvání ve věznici. Úředníci mu dali za pravdu, šéf ho převelel o 374 km

Aktivismu se ale Středa nevzdal ani po revoluci a před loni například upozornil na plýtvání ve vazební věznici v Olomouci. Za to si prý „vysloužil“ převelení o 374 kilometrů od bydliště a další problémy měly brzy následovat.

Středa se měl podle svých slov stávat řadu měsíců terčem šikany od svých spolupracovníků a nadřízených. Kromě převelení do Drahonic mělo dojít i k omezování jeho osobní svobody, proto podal podnět ke GIBS. I když měl neschopenku od lékaře, jeho velitel ho odmítl pustit z věznice.

„Myslím, že je ta šikana prokázaná a už na první pohled vypadá divně, že mě pošlou do Drahonic a v jedné větě říkají, že jsem byl nejvhodnější kandidát a pracoval jsem s uprchlíky a umím jazyky a zároveň píšou, že mám špatné průběžné hodnocení,“ argumentuje Středa ke svému dřívějšímu převelení.

Nezpůsobilý pro službu

Středu ublížil poslední posudek od psycholožky, na který podal už návrh na přezkoumání a v budoucnu plánuje i žalobu. „Rád bych podal žaloby i ohledně psychologického vyšetření, které proběhlo nestandardně. Osmkrát jsem byl na psychiatrickém vyšetření u policie i vězeňské služby. To poslední dopadlo špatně,“ tvrdí.

V žádosti o přezkoumání argumentuje tím, že posuzování jeho stavu nebylo objektivní, bylo nestandardně obtížné a byl posuzován tendenčně a závěr psychologa byl zkreslen. Navíc podle Středy nebyl vůbec oficiální důvod k jeho psychologickému vyšetření.

Kdo je Jiří Středa

  • Aktivista, v roce 1978 podepsal Chartu 77. O čtyři roky později odjel do Francie, pobýval i v Kanadě. Působil na charitativních misích v Kosovu nebo Čečensku. Do České republiky se vrátil v roce 2004.

Zvláštní podle Středy také je, že poslední vyšetření u psychologa nemohlo být porovnáno ani s těmi předchozími, u kterých uspěl. „Dokumentace z let 2008 a 2014 byly podle hlavního psychologa již vězeňskou službou skartovány,“ popisuje.

Na konci září se zoufalý Středa dokonce obrátil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, odpovědi se mu však zatím nedostalo. „Žádám Vás, vážený pane ministře, abyste zmanipulované psychologické vyšetření důkladně prověřil a jeho výsledek zrušil. V příloze Vám posílám také kopii trestního oznámení pro omezení osobní svobody, kdy jsem byl proti mé vůli v době dočasné pracovní neschopnosti, vedením věznice zadržován ve Vazební věznici Olomouc,“ píše se v dopise, jehož kopii má server Lidovky.cz k dispozici.

Vazební věznice v Olomouci nechce případ komentovat. „K trestnímu oznámení Jiřího Středy ani k jeho domněnkám se nebudeme vyjadřovat,“ odpověděla stručně mluvčí Markéta Doleželová. Kromě podnětů podal totiž Středa i trestní oznámení na šéfa vězeňské služby Petra Dohnala, neboť prý nezrušil rozhodnutí šéfa olomoucké věznice o Středovo postavení mimo službu.

Autor: