Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Chartisté vyzvali vládu, aby se výslovně přihlásila k demokracii. Argumentují Maďarskem

Anna Šabatová strávila 18. února 2020 ve své brněnské kanceláři poslední den jako veřejná ochránkyně práv, končí jí šestiletý mandát. foto: ČTK

Praha - Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky Anny Šabatové, v pondělí vyzvala vládu, aby se výslovně přihlásila k demokratickým a k právním hodnotám v souvislosti s krizí kolem epidemie koronaviru.
  15:29

Krizové stavy nesou vždy riziko nárůstu autoritářských tendencí, přestože česká krizová opatření ústavní limity nepřekračují, uvádějí chartisté ve výzvě, jejíž text má ČTK k dispozici.

Poslední rozloučení s někdejším ministrem obrany, diplomatem a disidentem Lubošem Dobrovským: bývalý předseda a místopředseda Senátu Petr Pithart.

Chartisté také žádají kabinet, aby se připojil k prohlášení 16 států Evropské unie, které daly najevo obavy o právní stát s ohledem na restriktivní opatření přijímaná v řadě států. Česko se k tomuto prohlášení nepřipojilo, ministerstvo zahraničí ale vydalo samostatné vyjádření, v němž uvádí, že dodržování základních demokratických principů a hodnot je bezpodmínečným východiskem pro všechny členy EU.

Výzva, kterou podepsali také pražský biskup Václav Malý, někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová, publicista Petr Uhl, bývalý předseda Sněmovny Milan Uhde, někdejší velvyslanec Petr Pospíchal a zakladatel ODA Pavel Bratinka, konstatuje, že úsilí o potlačení epidemie nesmí zpochybnit demokratické a právní základy států a musí respektovat svobodu slova. Restriktivní opatření musejí být podle signatářů přiměřená a časově omezená.

„V současné chvíli se nedomníváme, že by opatření zavedená v posledních týdnech českou vládou uvedené ústavní limity překračovala. Základní demokratické a právní hodnoty jsou ale pro naši budoucnost tak zásadní, že by se k nim vláda měla nyní výslovně přihlásit. Krizové situace vždy nesou riziko nárůstu autoritářských tendencí,“ uvádí dokument.

Milan Uhde.

Signatáři vyzvali kabinet, aby se připojil k prohlášení 16 států EU z minulého týdne, které vyjádřily obavy z dopadů restrikcí na právní stát a demokracii. Prohlášení podepsaly Nizozemsko, Německo, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a trojice pobaltských zemí.

Dokument odkazuje na situaci v Maďarsku, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu zemi v době nouzového stavu řídit pomocí dekretů. „Taktizování v této věci, třeba s ohledem na očekávanou solidaritu s Maďarskem, jehož vláda zneužila pandemie k zavedení časově neomezeného zúžení demokratických práv a svobod, by mohlo být vnímáno jako oslabení důvěryhodnosti naší země pro budoucnost,“ uvedli chartisté.

Česko se k prohlášení 16 zemí oficiálně nepřipojilo. Ministerstvo zahraničí ale minulý týden zveřejnilo prohlášení, ve kterém označilo demokracii a právní stát za základní hodnotové východisko všech zemí unie. „V současné situaci, která nemá v moderních dějinách obdoby, je o to důležitější dodržovat nejen tyto základní stavební kameny, ale též soudržnost mezi všemi členskými státy,“ uvedla česká diplomacie.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...