Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár zničil známou turistickou chatu Tesák v Hostýnských vrších, škoda je 12 milionů

Česko

  8:50aktualizováno  17:06
Hasiči ve Zlínském kraji vyhlásili v noci třetí stupeň poplachu. Hodinu po půlnoci začala hořet oblíbená restaurace Tesák v Hostýnských vrších. Na místo se sjelo 80 hasičů z 16 jednotek. Dřevěná chata vyhořela do základu. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé. Škoda je 12 milionů korun.

Původní odhady hovořily o škodě přes pět milionů korun. Odpoledne však mluvčí hasičů Roman Žemlička upřesnil. „Škoda způsobená požárem byla stanovena předběžně na 12 milionů korun. Příčinu stále vyšetřujeme, nelze říci, k čemu se to více kloní,“ řekl iDNES.cz.

Na místě požářiště je stále 7 jednotek hasičů. Chata je dle Žemličky de facto zbouraná. „Jak dlouho to bude ještě trvat, nedokážu říci,“ uvedl. Přes noc na místě zůstane minimálně jedna jednotka na dohled. 

Hlášení o požáru jednoho z ikonických míst Hostýnsko-vsetínské hornatiny přijali hasiči v 01:34 hodin. V době požáru byli v budově dva muži.

„Požár zjistil jeden z nich, když se vracel z kotelny. Upozornil druhého muže, že z jednoho pokoje vychází dým. Před naším příjezdem začal jeden z mužů provádět hasební práce s jedním hasicím přístrojem. V hašení ale pro silné zakouření vnitřních prostor nepokračoval a spolu s druhým mužem budovu opustili,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Ještě než hasiči přijeli, vypnuli muži elektrický proud a uzavřeli přívod plynu do chaty u tlakových nádrží vzdálených asi 15 metrů od hořící budovy.

Oba muže pak prohlédl lékař Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a následně je propustil.

„K hořící chatě jsme museli jet opatrně, protože cesta byla namrzlá. V době našeho příjezdu už hořela střecha a část podkroví. K uhašení jsme nasadili několik útočných proudů vody. Byla nasazena i výšková technika,“ doplnil mluvčí.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Bystřice pod Hostýnem, Kroměříže, Holešova, Vsetína a Valašského Meziříčí. Pomáhali také dobrovolní hasiči z Chvalčova, Bystřice pod Hostýnem, Hošťálkové, Podhradní Lhoty, Kunovic, Kašavy, Jablůnky, Držkové, Loukova, Rajnochovic a Slavkova pod Hostýnem.

Vzhledem k rozšíření požáru začala hasičům brzy docházet voda. Po domluvě se správcem proto zřídili dvě odběrní místa v Bystřici pod Hostýnem. Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově.

Hasiči museli vyhlásit třetí stupeň poplachu. Po hodině zásahu se začaly bortit stropy a částečně obvodová konstrukce budovy. Velitel zásahu si proto vyžádal Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky v Hlučíně, protože se zbortila plechová střecha, která zakryla místo požáru. Hasiči z Hlučína přijeli na místo s těžkou technikou.

„Nemohl proto provádět účinné hašení požáru. Dále byla velitelem zásahu vyžádána spolupráce se Správou a údržbou silnic Kroměříž, která by v pravidelných intervalech udržovala silnici mezi Bystřicí pod Hostýnem a Tesák sjízdnou,“ uvedl Žemlička.

Na místo požáru se dostavil řídící důstojník kraje, který si převzal velení. Na místo přijeli také vyšetřovatelé hasičů z Kroměříže i z krajského ředitelství ve Zlíně. Případ řeší i policejní vyšetřovatelé. 

„Pracuje se všemi možnými verzemi, od nedbalosti, po úmysl nebo technickou závadu. Vyšetřovatelé jsou už na místě,“ doplnil Žemlička. 

Chata Tesák je součástí Hostýnských vrchů, v její blízkosti vede množství turistických stezek, je zde největší lyžařské středisko v této oblasti a vede kolem ní běžecká magistrála. Chata byla postavena v roce 1938 a patřila mezi oblíbené místo turistů.

Její vyhoření vyvolalo na sociální síti velké emoce, lidé vzpomínají především na nezapomenutelný útulný lokál s vlaječkami a nezaměnitelnou atmosférou, debatuje se také o veřejné sbírce. „Doufám že sbírka bude...vstal z popela Libušín, tak snad tomu tak bude i v tomto případě,“ uvedla jedna z diskutujících.

Chata Pod Tesákem

Chata Pod Tesákem

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat