18. června 2014 9:57, aktualizováno  12:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chatu Libušín na Pustevnách nikdo nezapálil, požár způsobila kamna

Ohořelý krov chaty Libušín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohořelý krov chaty Libušín | foto: ČTK

ZLÍN Hasiči vyloučili úmyslné zapálení a zjistili, že příčinou byla špatně opravená kamna s komínem. Škody se odhadují na 80 milionů korun, obnova by mohla být hotová do tří let.

U kamen objevili hasiči konstrukční nedostatky, což potvrdil i znalecký posudek. "Zjistilo se, že při změně druhu paliva v roce 2008 z elektřiny na pevná paliva došlo ke konstrukčním chybám," řekl mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil s tím, že celá rekonstrukce nebyla vyhotovená na základě povolení.

ČTĚTE VÍCE:

Při opravě topení před šesti lety vznikla v komínové soustavě vzduchová kapsa, která nebyla odizolovaná od dřevěných stěn a trámů. "Stalo se to časovanou bombou," dodal Netopil. Podle něj na chybu nepřišla ani první revize po rekonstrukci. Závěry hasičů nyní dostane policie, která bude řešit, kdo porušil podmínky požární bezpečnosti.

Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem chat, se rozhodlo zbytky stavby zachovat, aby pomohly připravit projektovou dokumentaci pro vědeckou rekonstrukci. Na obnovu památky muzeum vyhlásilo veřejnou sbírku, počátkem června v ní bylo 6,2 milionu korun. Hlavní část obnovy objektu by měla pokrýt pojistka, peníze se sbírky budou využity pro další práce.

Národní kulturní památka patří do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899.

Lidovky.cz, ČTK