MÉRIDA, Venezuela Mérida, uvelebená v zasněžených venezuelských Andách, je malebné město s úpravnými náměstíčky, lanovkou a obchůdky pro turisty. Zdejší univerzita ale vře politickými protesty, napsala agentura Reuters.
Spálené pneumatiky, odhozené kameny a graffiti s načmáraným ANO nebo NE lemují areál školy a zapadlé uličky, kde došlo k násilným střetům kvůli plánu levicového prezidenta Huga Cháveze přepsat ústavu.
Studenti vedou stále intenzivnější kampaň proti Chávezovi a staví ho tak před nejnáročnější volební zkoušku za osm let, co je v úřadu. Pochody v Andách, na pláních i na pobřeží a v hlavním městě Caracasu přivedly do ulic statisíce studentů. Protestují proti ústavním změnám, o kterých budou voliči hlasovat v nedělním referendu.
„Snažíme se, aby si lidé uvědomili skutečnou povahu toho, co vláda dělá,“ říká studentka Mayra Cruzová, která v Méridě rozdává letáky. „Jestli se neproberou, tak se ve chvíli, kdy je to zasáhne, budou divit, proč se to nepokusili zastavit.“
Chávezovi stoupenci ovládají parlament, soudy, volební úřad a státní ropné společnosti. Prezident je populární díky svým projektům na podporu chudých, lidovému stylu a otevřenému vystupování proti Spojeným státům, které jsou v Latinské Americe značně neoblíbené. Chávezovy změny však voliče přitahují mnohem méně.
Navrhované změny mají odstranit překážky, které omezují Chávezovo znovuzvolení, a deklarovat Venezuelu jako socialistický stát. Mají také umožnit prezidentovi cenzurovat média v „době nouze“ a vybírat regionální úředníky, kteří budou mít větší pravomoci než zvolení guvernéři a starostové. Chávez také chce uplácet voliče - například volnými pátky pro zaměstnance. Podle průzkumů by však přesto mohl při hlasování prohrát.
Chávez se poprvé dostal k moci ve volbách v roce 1998 a byl znovu zvolen v letech 2000 a 2006. Pokud však neprosadí ústavní reformu, bude muset úřad v roce 2013 opustit. Protestující studenti vyplnili prázdné místo po tradičních opozičních politických stranách. Ty jsou rozhádané a nedokázaly získat podporu mimo bohaté kruhy.
„Bohaté malé děti“
Když Chávez v květnu zakázal vysílání nezávislé televizní stanice, studenti zaplavili ulice. Chávezův plán na reformu ústavy je tam dostal znovu. Jejich hnutí ale nemá pevné vedení.
Chávez vychvaluje členy své vlády, kteří v minulosti jako studenti házeli kameny proti vládním silám. Mládež z roku 2007 se naproti tomu snaží zdiskreditovat a označuje ji za „bohaté malé děti“ podporované USA. Studenti však pocházejí ze všech sociálních skupin. Mnoho jich je z bohatých rodin, ale jiní se narodili v chudinských čtvrtích, odkud Chávez čerpá podporu.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava