Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chce premiér odhlásit Prahu z UNESCO?

Česko

  14:47
PRAHA - Řekl Mirek Topolánek, že by Praha mohla dobrovolně opustit seznam kulturního dědictví UNESCO, nebo to je výmysl novinářů? Za tím, že tato slova premiér vypustil, si stojí server Týden.cz. Úřad vlády to ale popírá.

Staroměstské náměstí foto: Lidové noviny

Podle serveru si premiér myslí, že by metropole s vyškrtnutím ze seznamu nepřišla  o turisty, a pokud by tento fakt "dobře prodala", ještě by to městu marketingově prospělo.

Druhá strana ale celou informaci popírá. "Premiér nikdy o takovém kroku neuvažoval, neuvažuje a nikdy ho také nenavrhoval," tvrdí ředitel tiskového odboru Úřadu vlády Martin Schmarcz.

Týden ve svém článku navíc poznamenává, že výrok relativizují kulisy, ve kterých zazněl. Premiér jej prý pronesl v úterý vpodvečer po výstupu na Říp, když se občerstvoval v bufetu pivem.

Informace se objevují v době, kdy výbor UNESCO na přelomu června a července opětovně vyjádřil znepokojení nad další výstavbou výškových domů na Pankráci. Praha se má vyjádřit do února příštího roku, jak své plány upravila, aby stavby neohrozily panorama a krajinný ráz města, díky němuž se historické centrum na seznam dostalo.

"Věřím, že to není oficiální stanovisko. ...ublížilo by to Praze, kterou by to poškodilo nejen kulturně, ale i ekonomicky," řekl předseda českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. Praze by takový krok podle něj ublížil z hlediska důvěryhodnosti.

Česká republika má kromě Prahy dalších 11 zápisů na listině světového dědictví a tímto počtem patří v poměru k velikosti země a množství obyvatel mezi nejúspěšnější.
Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat