Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chce „víc Řápkových“, sám má dluhy

Česko

Sdružení Františka Koláře dluží na sociálním a zdravotním pojištění. Romové o něm říkají, že je obíral o peníze

PRAHA Když se František Kolář objevil na billboardu s nápisem „míň Kocábů, víc Řápkových“, jeho sestra Anna Poláková zvedla telefon. „Je to grázl,“ volala přímo ministru pro lidská práva Michaelu Kocábovi.

Kolář, který se dříve jmenoval Kotlár, totiž není mezi Romy ani ve vlastní rodině právě oblíbený.

„Vydíral i ty nejchudší. Bral od nich peníze, pět, deset, dvacet tisíc a sliboval, že jim za to sežene práci nebo byt,“ říká Kolářův švagr Rudolf Polák, předseda výboru pro národnostní menšiny Královéhradeckého kraje. „Myslím, že někteří z ošizených na něj dali trestní oznámení.“ Právě to bylo podle Poláka důvodem, proč se Kotlár změnil na Koláře: „Změnil si příjmení, když na něj začala padat ta trestní oznámení.“ Zaplať, muže dostanu z vazby Za podobných okolností se s Františkem Kolářem setkala také terénní pracovnice náchodské radnice Jarmila Šenková.

„Měli jsme klientku, která měla pána ve vězení. Kotlár jí slíbil, že ho z vězení dostane. Rodina mu zaplatila šedesát tisíc korun,“ říká Jarmila Šenková. Kolář nikoho na svobodu pochopitelně nedostal a ženě peníze také nevrátil.

Tento příběh popsal už před pěti lety časopis Týden. „Nikdy jsem nic nevzal,“ tvrdil tehdy Kotlár. Pak ale připustil, že si přece jen nechal zaplatit za benzin a za práci ve volném čase.

Kolářova sestra Anna Poláková teď serveru Romea.cz svěřila, že bratr dluží jí i dalším sourozencům několik desítek tisíc korun. Rodina se za něj podle Polákové stydí a od jeho výroků na adresu Romů a spojení s primátorkou Chomutova Ivanou Řápkovou se distancuje. Dvojka kandidátky občanských demokratů v Ústeckém kraji Řápková totiž proslula tvrdým postupem vůči Romům, především exekucemi sociálních dávek přímo na radnici. Tuto praxi zakázal soud.

„Těžko se mi o tom mluví. Je to švagr. Ale to, co vyvádí, už překračuje všechny meze,“ vysvětluje Rudolf Polák, proč on a manželka promluvili. „Řada lidí mu teď, stejně jako Řápkové, tleská. Musíme to proto dát na veřejnost. Ať společnost ví, kdo to je Kolář.“

František Kolář dluží nejen rodině, ale také státu. Jeho občanské sdružení Sbližování loni neodvedlo zhruba 175 tisíc na zdravotním a sociálním pojištění.

Od ministerstva práce a sociálních věcí a od kraje Sbližování loni dostalo asi půl milionu korun na poradenství. Právě dluhy byly ale důvodem, proč Kolářovo sdružení letos od Královéhradeckého kraje nedostalo žádné peníze.

„Není možné, aby sdružení, které se nevyrovnává se závazky vůči státu, bylo podporované,“ říká Lubomír Franc (ČSSD). Kraj teď zvažuje, že by Kolářovu sdružení odebral také licenci, která ho k výkonu sociálních služeb opravňuje. S Drymlem bojoval proti ČSSD Když Kolář nedostal peníze pro své sdružení, spojil se s bývalým zástupcem hejtmana Vladimírem Drymlem. Našli společného nepřítele – šéfku královéhradecké ČSSD Hanu Orgoníkovou. Ta nejdřív stála v cestě tomu, aby kraj odkoupil zadluženou nemocnici ve Vrchlabí, které Dryml šéfoval. Když MF Dnes zjistila, že Dryml shání na Orgoníkovou kompromitující informace, ČSSD od něj dala ruce pryč.

Teď Kolář s Drymlem obviňují kraj, že diskriminuje romské sdružení. „Dryml hledá každou příležitost, jak ukázat, že kraj nečiní dobře,“ říká hejtman Lubomír Franc.

„Za ten dluh nemohu. Jede proti mně celý kraj,“ brání se František Kolář. Popírá také to, že by od Romů vybíral peníze za „služby“. „Jsou to výmysly,“ říká. „Snad nechcete, abych se propůjčoval k tomu, že na to budu reagovat. Proti pomluvám není zbraň.“

***

„Vydíral i ty nejchudší. Bral od nich peníze, pět, deset, dvacet tisíc a sliboval, že jim za to sežene práci nebo byt... Změnil si příjmení, když na něj začala padat ta trestní oznámení.“

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...