Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chceme do parlamentu, přiznal miliardář Babiš

Česko

  16:16
PRAHA - Potravinářský magnát Andrej Babiš se rozhodl vstoupit do politiky. Se svým hnutím, od kterého si slibuje, že „skoncuje s rozkrádáním naší země“, chce vstoupit do sněmovny.

Andrej Babiš, Agrofert foto: Lidové noviny

Babiš tím potvrdil spekulace, které se o jeho záměru vedou už několik týdnů a o kterých před časem LN informovaly.

Podnikatel zřejmě hodlá povýšit na politickou stranu občanské hnutí Ano 2011, které nyní vede. „Naším cílem je spravedlivější společnost, funkční a právní stát. A toho můžeme dosáhnout jedině jednoznačným vítězstvím občanského hnutí složeného z důvěryhodných a nezávislých osobností České republiky v následujících parlamentních volbách,“ píše Babiš ve své výzvě uveřejněné na webu iniciativy.

Při formování nové strany už také shání posily. Podle informací zmíněného serveru oslovil například bezpartijní senátorku zvolenou za hnutí Severočeši.cz Alenu Dernerovou či ostravského primátora, sociálního demokrata Petra Kajnara. „Mám zájem podpořit vše, co je na tom programu dobré. O spolupráci tedy uvažuji,“ okomentovala Babišovu nabídku Dernerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Mocný podnikatel se svým názorem na současné dění v Česku nijak netají. Politické elity v poslední době několikrát tvrdě zkritizoval. Spílal jim především za korupční praktiky. „Jsem naštvaný proto, že politici naši zemi od revoluce nejenže neumějí řídit, ale přihlížejí jejímu rozkrádání,“ stojí v jeho výzvě.

Paradoxem je, že sám Babiš měl s některými porevolučními politiky nestandardně blízké vztahy. Například s bývalou hvězdou sociální demokracie Stanislavem Grossem. Babišova společnost Agrofert například sponzorovala několik akcí, na které pomáhala shánět peníze Grossova manželka Šárka.

Autor: