Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chceme transparentní Fond kinematografie, píší filmaři Hermanovi

Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Filmařská obec žádá transparentnost při udělování dotací. Režiséři, scenáristé, producenti, pedagogové i studenti FAMU otevřeným dopisem apelovali na ministra kultury, aby byly na jaře do nové Rady Státního fondu kinematografie (SFK) zvoleny osobnosti, které mají mezi filmovými profesionály renomé i autoritu. Uvedli to ve společném prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebude rozhodování rady fondu hodnotit.

Otevřeným dopisem ministrovi filmaři reagovali na zasedání rady fondu z minulého týdne, která z 31 žadatelů při rozdělování grantů podpořila tři projekty a nejvyšší částku 15 milionů korun udělila připravovanému filmu Filipa Renče o herečce Lídě Baarové.

Výsledek pak rozdělil členy rady a vzbudil diskuse o možném lobbingu pro tohoto režiséra. Sedm členů včetně předsedy rady se od rozhodnutí distancovalo, zatímco zbývající pětice je vyzvala, aby zvážili své setrvání v radě, když demokratické hlasování nejsou schopni přijmout (VÍCE čtěte ZDE).

Psali jsme k tématu

„Pokud byly některé projekty úmyslně podhodnoceny a v rozporu s interními pravidly rady nízko obodovány, došlo nejen k ovlivnění výsledků, ale i k poškození těchto projektů směrem k ostatním institucím, partnerům i zahraničním koproducentům,“ napsali filmaři v dalším otevřeném dopise adresovaném předsedovi Rady fondu Petru Vítkovi.

Chceme transparentní Fond kinematografie, píší filmaři Hermanovi
Filmařská obec žádá transparentnost při udělování dotací.

Rada fondu má podle zákona o audiovizi rozhodovat nezávisle a kolektivně a ministru kultury nepřísluší její rozhodnutí hodnotit, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Helena Markusová. „Pokud vzniklo podezření z účelové manipulace s bodováním projektů, a samotní někteří členové rady se odmítají s výsledkem hlasování ztotožnit, měli by využít všech právních kroků, které jim zákon a vlastní stanovy umožňují,“ uvedla. Ministerstvo podle mluvčí nyní zpracovává nominace do Rady fondu, o kterých rozhodne Poslanecká sněmovna.

Pochybnosti o rozhodování

V prohlášení filmaři upozorňují, že k bezprecedentní situaci došlo od vzniku Státního fondu kinematografie poprvé.

„Žádáme Vás proto, abyste zveřejnili podrobnosti hodnocení projektů ze zasedání rady, zejména pak bodové hodnocení projektů jednotlivými členy rady. Jedině tímto krokem bude možné vyvrátit pochybnosti o nestranném rozhodování některých členů,“ napsali signatáři. Pokud by se při rozhodování rady prokázalo porušení zákona, chtějí požadovat revokaci usnesení a odvolání těch členů, kteří se jej dopustili.

  • Oba dopisy podepsali zástupci APA, Filmového a televizního svazu (FITES), Asociace režisérů a scenáristů (ARAS), České filmové a televizní akademie (ČFTA), Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU), Institutu dokumentárního filmu a Asociace provozovatelů kin.

V souvislosti s právě probíhajícím procesem výběru členů nové rady, kteří se mají ujmout mandátu začátkem dubna 2015, filmaři upozornili, že pokud bude Rada fondu sestávat ze členů bez autority, fond kinematografie nebude vnímán jako odborné pracoviště respektované filmařskou obcí. Ministra kultury žádají, aby sněmovně, která bude v nejbližších týdnech nové radní volit, postoupil kandidáty se širokou podporou, kteří mají alespoň tři nominace profesních organizací a filmových institucí.

„Jen takoví kandidáti nebudou rozhodovací proces rady ohrožovat svou nekompetentností nebo významným střetem zájmů,“ dodali filmaři v otevřeném dopise ministru Hermanovi.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!