Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mám jít prodávat do obchodu? říká o vstupu do politiky bývalá Rathova mluvčí

Berill Mascheková a Jaroslav Kratochvíl na tiskové konferenci hnutí Středočeši 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berill Mascheková a Jaroslav Kratochvíl na tiskové konferenci hnutí Středočeši 2012. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Měli blízko k bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi. Teď vyráží do boje, chtějí kandidovat v krajských volbách. V programu hnutí Středočeši2012 se o boji proti korupci nic nedočtete.

Hnutí povede Berill Mascheková, bývalá Rathova mluvčí. S prostředím středočeského hejtmanství má prý cenné zkušenosti. „Mám jít prodávat do obchodu?“ vysvětlila třicetiletá absolventka policejní akademie, proč se vrhla do politiky. „Ale nechci se nikoho dotknout. Bráno do extrému by nemohlo kandidovat spíš 65 zastupitelů, kteří o zakázkách kraje rozhodovali.“

Nové hnutí představilo novinářům svůj volební program, ve kterém se zaměřují zejména na podporu mladých rodin. Spektrum oblastí, které chtějí Středočeši změnit, je velmi široký, oproti jiným uskupením kandidujícím v krajských volbách, v programu ale nenajdete plán boje proti korupci.

ČTĚTE VÍCE:

Že by bývalá blízká spolupracovnice vazebně stíhaného hejtmana nechtěla dráždit veřejnost, která se dennodenně dozvídá nové informace z jeho úplatkářské kauzy? „Chceme transparentní veřejné zakázky, kontrolované všemi stranami v zastupitelstvu,“ odpověděla Mascheková na dotaz, jak bojovat s korupcí.

Druhou hlavní tváří je hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl. Do čela malého města, kde má bydliště David Rath, kam směřovala štědrá podpora kraje a kde také proběhla podezřelá rekonstrukce gymnázia, se Kratochvíl dostal v dresu ČSSD.

„To, co se stalo, nemůžeme schvalovat. Zjišťujeme, že téměř všechny zakázky byly předraženy. Oceňujeme nový zákon, který zakazuje takzvané losovačky,“ řekl Kratochvíl na tiskové konferenci.

Neopustit Ratha ani v dobách zlých

Před novináře nepředstoupila manželka bývalého hejtmana Eva Rathová. Ta na kandidátce Středočechů obsadí čtvrté místo. „Je to silná žena. To, co si musela prožít, bych nepřál nikomu,“ vysvětlil Kratochvíl.

Kontakní kampaň

Kampaň Středočechů počítá podle Maschekové s několika billboardy, volebními novinami a především s přímými kontakty s voliči. Svůj „chod“ hnutí zatím financuje "svépomocí“, dodala.

Vedle Maschekové, Kratochvíla a Rathové by už žádní kandidáti vazby na středočeské hejtmanství mít neměli. „Jednáme se širokou skupinou lidí, jsou to manažeři, právníci, podnikatelé, ale žádné další spolupracovníky pana Ratha už nečekejte,“ nechala se slyšet Mascheková.

Spekulace o tom, že by mohl v čele hnutí stanout samotný David Rath, oba zástupci hnutí vyvrátili.  „Je možné, že pan Rath svoje jméno očistí, soudy ale budou trvat několik let,“ řekla jeho bývalá mluvčí. Kratochvíl novinářům řekl, že chtěl Rathovi kandidaturu nabídnout, ale pouze na čestném místě na konci kandidátky.

Hnutí podle něj chce využít exhejtmanových zkušeností a naslouchat jeho názorům a doporučením. Dodal, že byl s Rathem v dobách dobrých, a proto ho neopustí ani v dobách zlých.

Středočeši 2012

Jsme hluboce nespokojeni se situací, která nyní panuje ve Středočeském kraji, a jsme otráveni chováním krajských zastupitelů a to bez ohledu na jejich politickou příslušnost.

To, co vedení kraje předvádí po nečekaném odchodu bývalého hejtmana, je velice zarážející. Den co den například nové vedení hystericky a bezmyšlenkovitě ruší desítky zakázek a snaží se budit dojem, že s érou bývalého hejtmana nemají nic společného.

Proč tedy o všem (až na pár vyjímek) téměř vždy jednomyslně hlasovali, což je snadno dohledatelné? Na místě je tedy otázka, co radní a náměstci dělali za peníze, které za svou práci, či spíše nepráci, brali a stále berou?

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...