Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chceme vědět o všech kolem. Jen o sobě ne

Česko

HI-TECH DIÁŘ Jako už mnohokrát předtím i tentokrát nám prostor pro přemýšlení nabízí nová aktivita společnosti Google. Té už dávno totiž nestačí jen zmapovat veškerý web, prohlížet nám e-maily a určovat reklamu nebo zprávy, které uvidíme - její snaha jde ještě dál. Jako by nestačilo, že už máme většinu civilizovaného světa podrobně zmapovanou, ale musíme ještě vědět, jak to tam vypadá v detailu - skoro jako kdybychom se tam procházeli ve skutečnosti.

Není to poprvé, co služba Google Street View narazila na protesty ochránců soukromí. V Japonsku se na jejich požadavek musely rozostřovat všechny obličeje, poslední spor se týká záběrů z londýnských ulic, kde se odstraňují ty záběry, na nichž se někdo pozná.

Proč? Protože v tu chvíli nemusí jen tak kráčet po ulici. Může právě vstupovat do sexshopu, močit, přelézat cizí plot nebo být zatýkán policií. Zkrátka nic takového, čím by se chtěl chlubit. A Google, než aby riskoval nákladné soudní spory, raději vždy ustoupí a prezentuje nám ve Street View upravenou realitu -takovou, která nikomu nevadí.

Dostáváme se tak do paradoxní situace: zatímco čerstvé obrázky povrchu Marsu se k nám dostanou jen s minimálním zpožděním a bez jakýchkoli úprav (anebo tomu aspoň věříme), fotografie ze sousedního města mají po mnoha zásazích spíše jen ilustrační charakter.

Trochu to připomíná dvojaký přístup médií. Zatímco u obětí českých nehod a neštěstí je vždy rozostřen obličej, registrační značka vozu, či se úplně opouští od nějakých kontroverzních záběrů, u příslušníků vzdálenějších národů je nám jejich utrpení naservírováno zcela bez cenzury.

Nechtěným, ale velmi přesným způsobem to hodně vypovídá o nás samých. Že budeme s chutí sledovat kde co, ale běda, jakmile bychom se v hledáčku nemilosrdného oka kamery měli ocitnout my sami. Takový pohled ustojí jen málokdo.

O autorovi| Ondřej Pohl, vedoucí Světa techniky Lidovky.cz

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...