Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete do kosmu? Kupte si letenku

Česko

Už v roce 2011 by měla vynést do kosmu první turisty vesmírná loď SpaceShipTwo, kterou nechal sestrojit svérázný miliardář a dobrodruh Richard Branson. Včera ji představil v Mohavské poušti v Kalifornii.

MOHAVE, Kalifornie Za 200 tisíc dolarů (zhruba 3,5 milionu korun) si budou moci zájemci po třídenním výcviku zkusit cestovat vesmírem. Alespoň to slibuje britský miliardář Richard Branson. Včera veřejnosti představil svou první komerční vesmírnou loď SpaceShipTwo, která cesty do kosmu zajistí.

Přestože loď čeká před prvním plánovaným letem v roce 2011 ještě 18 měsíců testování, už nyní Bransonova firma Virgin Galactic registruje na tři stovky zájemců, kteří chtějí zažít dobrodružný let ve stavu beztíže.

Jsou mezi nimi například zpěvačka Sarah Brightmanová, britský astrofyzik Stephen Hawking nebo autor filmů X-Men Bryan Singer. Prvním cestujícím však bude sám Branson a spolu s ním se do vesmíru vydá konstruktér lodi Američan Burt Rutan.

Zájemce každopádně nečeká plnohodnotný výlet do vesmíru, ale pouze dvě a půl hodiny trvající suborbitální let, při kterém je loď vyveze po balistické dráze do výšky 110 kilometrů, kde zažijí šestiminutový stav beztíže, a poté se klouzavým letem vrátí na zem.

„Bude to začátek komerčních letů do vesmíru,“ řekl při představení své lodi v Mohavské poušti Branson. Už nyní je téměř jisté, že bude první, kdo komerční lety do kosmu spustí, protože případná konkurence zatím tak daleko jako on nepostoupila. Kdo víc zaplatí, dřív poletí „Rád dělám věci, na něž mohu být hrdý a které přinášejí revoluci do průmyslu. Po našem vstupu už ve vesmírném oboru nebude pouze NASA,“ prohlásil Branson.

Po oficiálním pondělním představení lodi, kterého se zúčastnili i guvernéři Kalifornie a Nového Mexika Arnold Schwarzenegger a Bill Richardson, byla SpaceShipTwo překřtěna na VSS (Virgin Space Ship) Enterprise.

Podle Pamely Hurleyové-Moserové, ředitelky jedné portlandské cestovní kanceláře, která vesmírné letenky prodává, platí klienti za rezervaci od 20 do 200 tisíc dolarů. „Čím víc zaplatíte, tím dřív poletíte,“ vysvětlila. Ekonomická krize přitom podle Bransona na jeho podnik nemá žádný vliv, jelikož ani jeden z 300 lidí, kteří si let zarezervovali, zatím objednávku nezrušil.

Podle Willa Whitehorna, výkonného ředitele Virgin Galactic, která je dceřinou společností Virgin Atlantic Airways, již zájemci o let zaplatili 42 milionů dolarů. „V posledních několika měsících jsme zaregistrovali velmi rychlý růst zákazníků, protože lidé vidí něco, co má reálné obrysy,“ řekl Whitehorn minulý týden pro agenturu Bloomberg. Virgin Galactic očekává, že před prvním letem prodá až 700 letenek. Virgin Galactic za projekt, který zahrnuje flotilu šesti vesmírných lodí, zatím utratila 200 milionů dolarů z celkového rozpočtu 450 milionů dolarů. Branson, který vlastní kromě aerolinek Virgin Atlantic Airways i železničního dopravce Virgin Trans, prodal v červenci 38 procent akcií Virgin Galactic společnosti Aabar Investments PJSC z Abú Zabí za 280 milionů dolarů.

***

Vesmírná loď Létá jako badmintonový míček Konstrukce SpaceShipTwo vychází z letounu SpaceShipOne, kterému se jako prvnímu stroji nevládní organizace podařilo v roce 2004 překročit hranici vesmíru 100 kilometrů nad zemí. Jeho následník je dlouhý 18 metrů a jeho centrální gondola, která je osazena velkými kruhovými okny, má průměr 2,3 metru. Posádku lodi tvoří dva piloti, kromě nich v lodi budou sedadla pro šest cestujících. Ty čeká šestiminutový beztížný stav. SpaceShipTwo se při své cestě na suborbitální dráhu neobejde bez dvoutrupého nosiče WhiteKnightTwo, který ho vynese do výšky přes 18 km. Zde se oddělí samotná kosmická loď a její hybridní raketový motor, který je stále ve vývoji, ji rychlostí 3200 km za hodinu vynese do výšky 110 km. Na zem se bude vracet se složenými křídly, které tak budou brzdit její sestup. Branson v rozhovoru pro televizi CNN přirovnal loď v této fázi k obřímu badmintonovému míčku a složená křídla k jeho peří. Kosmické lodě budou zpočátku startovat výhradně z nového kosmodromu v Uphamu v Novém Mexiku, do nějž tento stát investoval skoro 200 milionů dolarů (3,5 miliardy korun).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!