Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chcete pustit lampion pro štěstí? Porušíte pokyny výrobce

Létající lampion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Létající lampion. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Na lampion štěstí není radno psát adresu. Jeho vypuštěním totiž tisíce lidí porušují pokyny výrobců. I některé předpisy.

Udělejte na mapě padesátikilometrový okruh kolem tuzemských mezinárodních letišť a poloviční kolem letišť vnitrostátních. Z míst, která zůstanou nepokrytá, vymažte všechna, kde je hořlavý povrch země. A pouze na těch zbývajících lze vypouštět oblíbené létající lampiony štěstí. Jinými slovy: téměř nikde.

Zákaz není daný předpisy: velká část výrobců a prodejců ho přesto uvádí společně s řadou omezení na obalech, aby se kryli před případným vymáháním škod. "Nikdo nás neoslovil s žádnou žádostí o doporučení," potvrdila LN Jitka Ungerová z Úřadu pro civilní letectví. Přiznává však, že teoreticky lampiony mohou zkomplikovat letecký provoz.

Létající lampion.

"Mohou působit jako klamavá světla a teoreticky být i ohrožením, pokud by se dostaly do motorů. Sice shoří, ale víme, že v motorech může problém udělat i malý pták," připomíná.

Omezení platí pro heliové balonky i pro modely
Omezení, která stanovují výrobci, sami letečtí experti nesepisovali. "Je na to potřeba jít s rozumem. Okruh kolem velkých letišť, kde je potřeba používání lampionů zvážit, je určitě dvacet kilometrů. Nějaké akce je proto určitě radno konzultovat," dodává Ungerová.

Podobně podle ní už doporučili pravidla například pro vypouštění heliem plněných balonků, kde navrhli jejich maximální množství a intenzitu. Obdobná omezení platí i pro stanovené vybrané modely letadel.

Thajské lampiony mají podle tradice nosit štěstí

Thajské lampiony, které lze koupit řádově za desetikoruny, mají podle tradice nosit štěstí. Na pravidla jejich používání ale důrazně upozorňují i hasiči. Ti sice na Moravě nezaznamenali požár způsobený lampionem, ale nevylučují ho. Zejména ale v období sucha.

S velkými letišti v Praze nebo Brně ale lidé dosud vypouštění lampionů nekonzultovali. "Zatím jsme s něčím takovým neměli potíže. Kdyby se toho někdo neoprávněně dopustil, můžeme se obrátit na policii nebo úřad pro letectví," řekla LN mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová.

Létající lampion.

V létě vzbudil rozruch protest kroměřížských památkářů proti radniční akci vypouštění lampionů nad město. Kastelán se bál, že poškodí zámek či park. Místní srovnávali požadavek s žádostí, aby kvůli nebezpečí pádu letadla platil zákaz přeletů nad soukromými pozemky.

Na Kladně prý vzplál les 
Mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček se tehdy akce zastal. "V Uherském Brodě sídlí výrobce podobných lampionů, koná se tam i festival, kde jich vypouštějí tisíce. Žádný problém jsme nezaznamenali," tvrdí.

Podle něj ale každý člověk v mezích zákona zodpovídá za škody způsobené jeho jednáním. Ostatně i výrobci neoficiálně doporučují: vyplatí se mít pojištění pro případ úrazu či způsobení škody.

Rok 2010 v obrazech

Podle TV Nova kvůli takovému lampionu vzplál les nedaleko Kladna. Některé země užívání lampionů dokonce výslovně omezují.
A opatrní lidé, kteří nemohou lampiony vypouštět nad pouští či nad mořem, uplatňují radu: raději na ně k přáním nepsat adresu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...