Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Agentem na zkoušku? BIS nabízí poprvé v historii studentské stáže

Agent - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agent - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Bezpečnostní informační služba se opět o malý krok přiblížila zahraničním zpravodajským agenturám. Poprvé ve své historii nabídne studentům vysokých škol možnost zúčastnit se stáže. Cílem projektu je přiblížit se více veřejnosti a zkvalitnit výběr nových lidí. Praxe potrvá týden a proběhne v polovině května.

„Nechceme sedět s rukama v klíně, a jen čekat, kdo se přihlásí. Volíme aktivní přístup. Smyslem a cílem pro nás nového kroku, kterým o malý, ale přece jen zřetelný kousek vstoupíme mezi veřejnost, je snaha posunout hledání nových, perspektivních lidí na kvalitativně vyšší úroveň,“ odůvodňoval projekt šéf tajné služby Michal Koudelka s tím, že zároveň plní přání vysokým školám, které se na ně se zájmem v posledních měsících obracely.

Michal Koudelka, nový šéf tajné služby BIS.

Šéf tajné služby BIS Michal Koudelka.

Navazování kontaktů s posluchači univerzit a jejich prohlubování během studia je přitom už roky běžným a přínosným prvkem u zahraničních zpravodajských služeb „Studenty, kteří jsou dobří, tam vedou po celou studia a pakliže chtějí, mají šanci. Takhle je to myšlené i u nás. Až ti lidé dokončí vysokou školu a budou mít zájem, mohou k nám odejít,“ řekl mluvčí Jan Šubert na adresu studentů, kteří v rámci praxe získají přehled o aktuálních bezpečnostních hrozbách.

Stáž bude probíhat od pondělí 15. do pátku 19. května 2017 v prostorách Bezpečnostní informační služby (BIS) v Praze. Rozhodně nejde o to, že by si snad vysokoškoláci v reálných situacích a operacích naostro osahávali a zkoušeli zpravodajské řemeslo. Studenti, kteří splní naše požadavky a projdou sítem poměrně náročného výběru, si vyberou jednu ze čtyř oblastí,“ uvedl Koudelka.

Bezpečnostní informační služba (BIS)

  • BIS je česká státní zpravodajská služba, která získává, shromažďuje a vyhodnocuje informace, které se týkají terorismu, bezpečnosti nebo významných ekonomických zájmů státu, činnosti cizích zpravodajských služeb na našem území, záměrů nebo činů mířících proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti ČR, extremismu, organizovaného zločinu a terorismu, ohrožení, utajovaných informací, kybernetické bezpečnosti.
  • Získává je z otevřených zdrojů, z agenturní sítě, od ostatních zpravodajských služeb nebo zpravodajskými prostředky (např. odposlech telekomunikací, sledování, krycí doklady).
  • Za činnost BIS odpovídá Vláda České republiky, která rovněž koordinuje její činnost.
    Zdroj: Wikipedia
Budova BIS

Věnovat se budou moci terorismu, právu, informačním technologiím nebo kybernetické bezpečnosti.

Esej a motivační dopis podmínkou

Na dané téma navíc musí vypracovat odbornou esej, kterou je společně s motivačním dopisem a životopisem nutné zaslat s přihláškou. „Pod dohledem našich důstojníků se pak budou zvolenému tématu věnovat podrobně, do hloubky a v detailech, z mnoha různých úhlů a v kontextu současného stavu světa,“ dodal Koudelka.

Každý z uchazečů musí vedle vypracování zmíněných dokumentů splnit rovněž základní požadavky. Měl by být trestně bezúhonný, mít české občanství a studovat alespoň 3. ročník bakalářského nebo libovolného ročníku navazujícího magisterského programu. Přihlášky lze zasílat až do začátku března.

V roce 2017 BIS poprvé v historii nabídla stáž studentům.
Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...