Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci, aby lidi vzpomínali

Česko

říká česká rekordmanka Barbora Špotáková o zářijovém mítinku Jablonecký oštěp

PRAHA Po čtrnácti letech se v Jablonci nad Nisou opět uskuteční velký oštěpařský mítink. Tentokrát jeho hvězdou nebude Jan Železný, ale jablonecká rodačka Barbora Špotáková, která se momentálně připravuje na pekingské olympijské hry.

Na stadionu Na Střelnici by se 5. září měly vedle ní představit evropská rekordmanka a držitelka jediného loňského hodu za 70 metrů Christina Obergföllová a další Němka Steffi Neriusová. Domácí konkurenci mají představovat Nikola Brejchová a Jarmila Klimešová.

„Už mi z toho trochu tepe srdce,“ usmívala se 26letá Špotáková. „Bude po olympiádě, termín je akorát, odpočineme si, i když budeme asi už za vrcholem.“

Závodnice Dukly Praha zavzpomínala, jak startovala na Jabloneckém oštěpu v roce 1994. „Běžela jsem tam jako žákyně štafetu. Oštěpy lítaly přes celý stadion a fandily tisíce diváků,“ zapátrala v paměti loňská mistryně světa z Ósaky.

„Věřím, že i letos přijde hodně lidí, Jablonec je snad naše nejsportovnější město. Chtěla bych, aby závod byl něco podobného jako tenkrát a lidi na něj vzpomínali. Němky jsou esa, teď už se snad nikdo nebude ptát, jestli jsme kamarádky nebo ne,“ vzpomněla svěřenkyně Rudolfa Černého moment, kdy jí Obergföllová a Neriusová na stupních vítězů na MS v Ósace nepodaly ruce.

Největší soupeřka poslala české rekordmance do Prahy přátelský telefonický vzkaz ze soustředění v Portugalsku. „Na jablonecký závod se těším zvláště proto, že je Bára u vás velká hvězda. Čeká nás letos řada soubojů, největší samozřejmě v Pekingu. Jo a musím říct, že mi to docela lítá,“ řekla Obergföllová.

Na to Špotáková opáčila, že jí to lítá taky. „Loni jsem Němky v nejdůležitějším závodě roku přehodila, letos se na to chystám taky,“ pravila.

Momentálně má světlovlasá atletka za sebou soustředění na Kanárských ostrovech. „Natrénovala jsem toho víc než v minulých sezonách. I oštěp mi dolétl dál než obvykle. Teď si ale musím dát trochu oddych, protože mě občas něco zabolí. Trénuju ale jinak než třeba Christina. Vycházím víc z běžeckého tréninku, kdežto ona na to jde přes sílu a hází třeba i mužským oštěpem,“ prozradila Špotáková.

Jejím cílem pro nadcházející sezonu je zůstat zdravá. „Budu muset zvážit, jestli se ukážu na všech závodech jako loni. Z plánu mohu jen potvrdit, že se prvně ukážu 21. května v Turnově,“ uvedla česká rekordmanka s výkonem 67,12 metru.

„Budu se asi muset naučit neházet v soutěži všechny pokusy, ale třeba jen dva nebo tři, abych si trochu ulevila. Když závodím každý týden, jsem docela vymlácená. Musím šetřit loket, který mě zlobil v závěru minulé sezony. V tom se chci poučit ze strategie, s jakou závodil Honza Železný,“ dodala.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat