Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otec lže, nejsem pod ‚dozorem‘. Chci být v kontaktu s policií, přišlo novinářům z e-mailové adresy Babiše ml.

Česko

  13:20aktualizováno  15:40
PRAHA - Z e-mailové adresy syna premiéra Andreje Babiše přišlo serveru Seznam Zprávy vyjádření, že si Babiš ml. přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Autor zprávy současně označil za lež tvrzení premiéra Babiše, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem.

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který uvedl, že jeho otec chtěl, aby si kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo udělal nucené prázdniny. Na Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym jej měl odvést podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov. Premiér Andrej Babiš údajný únos odmítl. Jeho syn je dle něj duševně nemocný, má trpět schizofrenií, a musí být pod dohledem. foto: pořad ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ, SEZNAM.CZ

„Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem‘ ve Švýcarsku, ale volný,“ stojí ve zprávě, kterou zveřejnil Seznam Zprávy.

Přečetl si také, že policie znovu otevřela případ jeho údajného únosu na poloostrov Krym. „Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska,“ citoval server dopis, který přišel z adresy Babiše juniora.

Redakce Seznam Zprávy uvedla, že dopis předává státnímu zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování zmizení Babišova syna na Krym loni v září.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v rozhovoru pro Televizi Seznam ve čtvrtek odpoledne vzkázal, že s Babišem ml. chce navázat kontakt.

„Chci vás ujistit, že policie koná,“ reagoval na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček.

15.listopadu 2018 v 13:44, příspěvek archivován: 15.listopadu 2018 v 13:47

@TomZdechovsky @vnitro @PolicieCZ Chci Vás ujistit, že policie koná

Policie uvedla na Twitteru, že v tuto chvíli ověřuje aktuální informace, „komunikuje se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem emailu neodkladné úkony dle zákona“.

15.listopadu 2018 v 13:40, příspěvek archivován: 15.listopadu 2018 v 13:45

Policie v tuto chvíli ověřuje aktuální informace zveřejněné na portálu https://t.co/U90nUHqiEa, komunikuje se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem emailu neodkladné úkony dle zákona.

Andrej Babiš mladší nyní žije s matkou ve Švýcarsku. Policie jej chce vyslechnout coby klíčovou postavu kauzy Čapí hnízdo, v níž je obviněn on i jeho otec, premiér Andrej Babiš.

Premiér ve čtvrtečním živém vstupu na ČT24 uvedl, že jeho syn nikdy nebyl českým občanem. Ve Švýcarsku studoval a žije tam jeho matka, dodal. Za největší odpornost označil zpochybňování nemoci jeho syna. „Chápu, že médiím nevadí, že tady běží další kampaň. A zneužíváte nemocného člověka. Já bych se na vašem místě styděl,“ řekl Babiš.

Případ začal poté, co reportéři Seznam Zprávy zveřejnili rozhovor s Babišem mladším. V něm prohlásil, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. K farmě prý podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje.

Na Krym ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. V rozhovoru pro čtvrteční Právo Protopovov uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna a do Ruska a na Krym ho odvezl loni v září kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. V listopadu se na Krym vrátili. Jejich cestu dokumentuje řada fotografií a věděli o ní i příbuzní, uvedl Protopopov.

Babiš mladší ale reportérům řekl, že se Protopopova bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen.

Předseda vlády ve čtvrtek na Facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. „Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči,“ napsal premiér.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat