Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. února 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chci rozkrýt celou skupinu kolem Rittiga, vypověděl klíčový svědek Olea

Ivo Rittig po výslechu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig po výslechu. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA O poznání rychleji než loni v září proběhl druhý výslech klíčového svědka v kauze Oleo Chemical Jaroslava Kubisky. Státnímu zástupci potvrdil, že trvá na své původní osmihodinové výpovědi, v níž popisuje, jak skupina kolem Ivo Rittiga vyváděla peníze přes zahraniční účty. Vůbec poprvé Kubiska prohlásil, že chce být spolupracujícím obviněným.

Při prvním výslechu zpovídali detektivové bývalého analytika společnosti Peskim (spojené s kanceláří Šachta&Partners, nyní MSB Legal) celou noc. Kubiska jim tehdy poskytl nejen cenné důkazy proti Rittigovi a jeho právníkům v kauze kolem petrochemické firmy Oleo Chemical, ale i v dalších ostře sledovaných případech. Tvrdí například, že provize šly přes zahraniční účty také bývalému šéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi. (VÍCE ČTĚTE ZDE A ZDE)

ČTĚTE TAKÉ:

Minulý týden v pátek u výslechu přímo na Vrchním státním zastupitelství v Praze všechny klíčové informace své původní výpovědi potvrdil a uvedl, že se chce stát spolupracujícím obviněným. Není to však podle něj hlavní důvod, proč s vyšetřovateli spolupracuje. „Můj prvotní zájem byl čistě můj, a to bylo vypovědět pravdu a napomoci rozkrytí celé skupiny. Že jsem se stal i spolupracujícím obviněným, je věc druhotná,“ prohlásil Kubiska u výslechu, s jehož obsahem se server Lidovky.cz seznámil.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Ve skutečnosti však zatím spolupracujícím obviněným není. Státní zástupce totiž rozhoduje o zvláštním postavení svědků až při podání obžaloby. „Nemám ani návrh na její podání. Vyšetřování ale končí, dospělo do závěrečného stádia,“ příblížil serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Adam Borgula.

Aby Kubiska mohl na status vůbec pomýšlet, musel se u výslechu doznat ke zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti - podle obvinění i své výpovědi zadával nelegální transakce - a pravdivě vypovídat. „Jako do teď budu vypovídat pravdu. Jednoznačně. Jsem si vědom toho, že pokud bych se od svého závazku odklonil, nebyl bych spolupracující obviněný a pošlapal bych veškeré své morální hodnoty,“ diktoval Kubiska do zápisu.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista

Jeden z Rittigových obhájců Vlastimil Rampula však namítl, že Kubiskova klíčová výpověď z loňska se nepotvrdila jako pravdivá. Kubisky se proto chtěl zeptat, zda tuší, čeho se dopustil. „Aby bylo zřejmé, že skutečně chápe význam svého doznání, a to i ve vztahu k obvinění dalších osob, a to zejména ve vztahu k následkům takového obvinění možného charakterizovat jako trestný čin křivého obvinění,“ varoval Rampula. 

Pravdu Kubiska nemluví ani podle další Rittigovy obhájkyně Kataríny Kožiakové Oboňové. „Chápu, že pan obviněný setrval na všech svých tvrzeních, neboť v dané situaci nemá jiné východisko. Nicméně i dle mého názoru již bylo několikrát prokázáno, že některá jeho tvrzení nejsou pravdivá a jsme připraveni toto prokázat před soudem, bude-li podána obžaloba,“ uvedla advokátka pro server Lidovky.cz. 

V kauze Oleo čelí vedle Rittiga s Kubiskou obvinění i advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Karolína Babáková či jednatelé petrochemické společnosti Kamil Jirounek a Michal Urbánek. Peníze podle kriminalistů vyváděli přes společnost Cokeville Assets, která Oleu na oko radila. Z Cokeville pak peníze údajně putovaly na účty firem advokátů z MSB Legal a Rittiga. Lobbista podle policie inkasoval skoro 20 milionů korun a čelí obvinění z praní špinavých peněz. Skupina čelí také obvinění z krácení daní, stát měla obrat o 3,7 milionu korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!