Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemanův čínský rozhovor: Mohu vám ukázat Jen-šu, vynikající vývozní artikl

Česko

  18:18
PEKING/PRAHA - Jeden z momentů, který kritikům Miloše Zemana poskytl argumenty proti němu, byl prezidentův rozhovor pro čínskou státní televizi CCTV. Jeho překlad přinášíme v nezkrácené podobě.

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 26. října recepce na české ambasádě v Pekingu. foto: ČTK

CCTV: Mockrát děkujeme, že poskytujete tento rozhovor. Také vím, že toto je vůbec první návštěva českého prezidenta za posledních 10 let. Je to 15 let od vaší návštěvy, jste tu podruhé (prvně ve funkci premiéra) a 10 let od návštěvy hlavy státu. Řekněte nám, o čem všem tato cesta je.
Nejprve „Ni-hao“ vašim návštěvníkům.

CCTV: Děkujeme.
A za druhé. No, 15 let je důležitý rozdíl v životě lidské bytosti.

CCTV: To je pravda.
Ale také v životě země - Číny. A místo zdvořilých frází o vašem růstu, o vaší vynikající dynamice hospodářství, vám řeknu pouze jeden příklad. Vývoz z Číny do Evropy před 15 lety představoval hlavně textil. Levný textil, který prakticky zlikvidoval textilky ve většině evropských zemí.

CCTV: Přesně tak.
Teď jsem studoval statistiku a podíl vývozu textilu z Číny na celkovém vývozu je méně než 10 procent. Tak mohu demonstrovat pokrok, jehož jste dosáhli: vyvážíte špičkové technologie, moderní zařízení, počítače a tak dále a tak dále. Díkybohu nikoli pivo. Pivo, české pivo se má vyvážet do Číny, ne naopak. Ale co se týče struktury vašeho vývozu, je dobrým popisem moderní a prosperující země.

Prezident Miloš Zeman a jeho doprovod jednal 27. října s čínským prezidentem Si...
Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27....
Prezident Miloš Zeman se 27. října setkal v Pekingu s čínským prezidentem Si...
Miloš Zeman, čínský prezident Si Ťin-pching a další hodnostáři ve Velkém sálu...

CCTV: Takže je to velká změna.
Velká změna, samozřejmě někdy musíte platit, například smogem. A nyní, protože my jsme měli stejnou zkušenost, nejenom se smogem, ale i se znečištěnou vodou, vyrobili jsme zařízení na čištění vzduchu, na čištění vody. A nyní tohle je opět vývozní artikl z Česka do Číny. Takže máme jednoduše dělbu práce, výměnu zkušeností, a je přínosem pro obě země. Říká se tomu, jak víte, win-win strategie.

ČTĚTE TAKÉ:

CCTV: To je pravda. Win-win strategie pro naše dvě země. Tento rok je 65. výročí dvoustranných vztahů mezi Českou republikou a Čínou, takže vlastně máme dlouhé a tradiční vztahy mezi našimi zeměmi. Všiml jsem si, že váš ministr zahraničí před několika měsíci, když byl na návštěvě Číny, použil termínu „reset“. To znamená resetování našich dvoustranných vztahů po období poměrně menší aktivity. Jak tedy, pane prezidente, pojímáte resetování českočínských vztahů?
Je to jako s počítačem, s resetováním počítače. Měl bych dokonce říci, že právě teď máme i lepší počítač. Protože plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních vztahů jakékoli země, včetně Číny. Jak říkal Konfucius: Pokud nemáte úřad, nemůžete se vměšovat do vnitřních záležitostí daného úřadu. Musíte mít funkci. Proto jsem citoval Konfucia například v mé včerejší diskusi s Českou televizí o Hongkongu. Řekl jsem, že jsem prezidentem České republiky, a nikoli guvernér Hongkongu, a proto se nevměšuji do vnitřních záležitostí Hongkongu.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) zabrán do hovoru s čínským premiérem Li...

CCTV: Takže tohle je vaše pojetí.
Ano. A tohle je ten reset. Nevyučujeme tržní hospodářství nebo lidská práva či něco takového. Naopak se snažíme přiučit. Jsem v Číně, abych se přiučil, jak zvětšit hospodářský růst, jak stabilizovat společnost. Na druhou stranu, jestli můžeme být trochu nápomocni, například naším oblíbeným ...

CCTV: Jen-šu (animovaný Krteček)... Ano.
Vy ho znáte? Výborně! Každá rodina v Číně zná Jen-šu. Tak tohle je lepší než poučování. Ukázat Jen-šu. Mohu vám ukázat Jen-šu?

CCTV: Dobrá!
Mám ho tady s sebou. Z hospodářských důvodů jde o vynikající vývozní artikl.

CCTV: Jé. Měl bych mít s sebou pandu.
Nejde pouze o vývozní artikl. Jde také o potěšení, zejména pro děti. Dneska v přítomnosti vašeho prezidenta podepíšu dohodu o spolupráci mezi Českem a Čínou a na seriálu o Jen-šu a pandě. O obou zvířatech. Tak tohle je opět konkrétní ukázka přátelské spolupráce. Nikoli vzájemné kritizování, ale přiučování se namísto poučování.

CCTV: Myslím, že jde také o obrodu dobrých vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. Několik generací čínských lidí, včetně mě, koukalo na malého krtečka neboli Jen-šu. Je jakýmsi symbolem České republiky. Jak už jsem říkal, jde také o obrodu dobrých vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. Pane prezidente, zmínil jste Jen-šu a víme, že moje televizní stanice CCTV bude spolupracovat se svými českými partnery na výrobě série nových pohádek o Jen-šu a pandě. Jak se vám ten nápad líbí?
Jen-šu bude o něco větší než ve skutečnosti a panda o něco menší než ve skutečnosti, aby byli přibližně na stejné úrovni. Myslím, že je to skvělý nápad, protože oba jsou symboly našich zemí. Každá země má svoji historii. Jen-šu je samozřejmě nová historie, panda je velice stará historie. Takže vy máte hluboké kořeny, jak víte. Česká republika vznikla jako stát v roce 1993, Československo v roce 1918. Takže tohle je rozdíl, který musíme vzájemně pochopit. Náš symbol je velice nový, velice mladý.

CCTV: A velice malý.
A váš symbol panda je velice starý a tradiční.

PSALI JSME:

CCTV: Tohle je velice dobrý symbolismus našich dvou zemí. (Poznámka překladatele: slovo krtek v čínštině obsahuje znak pro myš a slovo panda znak pro kočku. Takže se Češi tímto sami staví do pomyslné role kořisti.) Vaše delegace je prezidentská delegace. Můžeme spolu udělat spoustu byznysu.
Samozřejmě. Součástí mojí prezidentské delegace je více než 80 podnikatelů, takzvaná podnikatelské delegace. A snažíme se soustředit na pragmatické otázky, jako je Velká hedvábná stezka, což je přímé spojení mezi Prahou a některými čínskými městy. Protože nemůžete cestovat na velbloudech, nýbrž letadly. Diskutovali jsme možnost otevření českého generálního konzulátu v Čcheng-tu. Protože vízová facilitace je také zapotřebí k rozvoji turismu. Preferujeme výměnu studentů a tak dále a tak dále. Mimochodem, v Česku je Konfuciova akademie. Máme mnoho výzkumníků a vědců, kteří se věnovali studiu staré Číny. Takže myslím, že restart, který jste zmínil, funguje a nový počítač si vede velice dobře. Jedním z dalších argumentů je moje diskuse s šéfem Bank of China. Tato banka bude mít v Praze pobočku. Takže konkrétní pragmatické kroky, nejen zdvořilé fráze.

Miloš Zeman na tradičním představení divadla masek

CCTV: Další otázka, posuňme se na mezinárodní pole. Ukrajinská krize: Česko je uprostřed Evropy a jste blízko takzvaného konfliktu. Jaký máte pohled na tuto krizi? Promění se v jakousi novou studenou válku? Anebo dojde ke konfrontaci mezi Západem a zeměmi, jako je Rusko?
Nejdřív musíme pochopit podstatu krize. A podle mého názoru jde o občanskou válku. Nikoli především ruskou agresi, ale jednoduše o občanskou válku. A tahle válka je ovlivňována Evropskou unií, Spojenými státy i Ruskem a tak dále, ale podstatou je stále občanská válka. Takže nejprve je zapotřebí příměří. A zadruhé je zapotřebí jednání. Došlo k němu v Minsku, jestli vzpomínáte, v posledních týdnech. Třetím krokem jsou parlamentní volby. A decentralizace Ukrajiny, aby regiony získaly nějaké pravomoci, včetně užívání jazyka, jímž hovoří. Jedním z prvních kroků nové vlády bylo zrušení ruského jazyka na území Ukrajiny, což byl úplný nesmysl. Byl to myslím jeden z faktů, který vyprovokoval občanskou válku.

CCTV: Takže sankce nemohly fungovat.
Myslím, že sankce vytvářejí novou studenou válku, to s vámi souhlasím. Sankce vedou k izolaci. A více než to jsou sankce překážkou hospodářského rozvoje všech zemí. Nejen země, vůči níž jsou sankce uplatňovány, ale i zemí, jež je uplatňují. Na obou stranách je to loss-loss strategie. Nikoli win-win strategie, nýbrž loss-loss strategie.

CCTV: (smích) Loss-loss strategie. (smích) Pane prezidente, velice děkujeme za rozhovor. A také za Jen-šu!

Dále v sobotních Lidových novinách například najdete:

  • Tomáš Halík o věřících a ateistech - Kněz v polemickém textu v příloze LN Orientace tvrdí, že označení Česka jako nejateističtější země je jen klišé
  • Čtyři proklatě drahé omyly - Ekonom Pavel Kohout v příloze LN Česká pozice bilancuje 25let svobody
  • V.I.P. korupčníci - Ve Španělsku téměř neuplyne den, aby někdo z politiků i dalších vlivných figur nešel k výslechu

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!