Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci zůstat ve státních službách, do politiky nepůjdu, tvrdí Šlachta

Česko

  14:06aktualizováno  14:41
PRAHA - Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta by chtěl zůstat ve státních službách. Žádnou nabídku zatím nemá, uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Zároveň zdůraznil, že nebude kandidovat za žádnou politickou stranu a do politiky se nechystá.

Robert Šlachta foto: ČTK

Šlachta od policie odchází ke konci června. Nesouhlasí s její reformou, při které se od 1. srpna ÚOOZ sloučí s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle Šlachty se příprava reorganizace nedá stihnout.

Šlachta přinesl poslancům ‚Kubiceho zprávu II‘. Má desítky stran

Kvůli nesouhlasu s reformou podalo výpověď čtyři až pět policistů z ÚOOZ. „Ani jeden jsme si nedokázali představit, že odejdeme,“ uvedl Šlachta. V útvaru pracuje 450 policistů a 50 občanských zaměstnanců.

Šlachta uvedl, že se o chystané reformě policie dozvěděl z tisku 13. května.

Padnou další obžaloby

Šlachta také zmínil kauzy kolem Jany Nečasové, které odstartoval zásah na úřadu vlády v roce 2013. Podle něj padnou další obžaloby.

O oprávněnosti zásahu, který vedl až k pádu tehdejší vlády Petra Nečase a patří k nejkontroverzněji vnímaným akcím útvaru, je dodnes přesvědčený, byť vyšetřování v několika liniích trvá velmi dlouho.

Soud zprostil Nečasovou viny. Motiv se nepodařilo prokázat, tvrdí soudkyně

„Další věci jdou k soudu, obžaloby jsou připravené, rozsah zajištěných materiálů, které se musely dokončit, musely se dotáhnout do konce, právní pomoci, ze Švýcarska, byly obsahově hrozně moc náročné pro naše lidi, kteří je zpracovávali,“ uvedl Šlachta v Otázkách Václava Moravce.

Bajger: Nečasová byla sledována nezákonně, potvrdilo svědectví šéfa policejního útvaru

K rozsudku odvolacího soudu, který před několika dny znovu osvobodil tehdejší asistentku a milenku a pozdější Nečasovou manželku Janu a tři bývalé zpravodajce, uvedl, že s takovým rozsudkem nepočítal. Obžaloba se týkala zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase. Spolu s Janou Nečasovou byli obžalováni i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek.

„Nepočítal jsem s tím. Je to nezávislý soud, který konal, bude další kolo. Ukazuji na tom, jak je složité trestní řízení tady na té kauze. Není naprostý konec té kauzy a samozřejmě se pořád jede dál, další obžaloby jsou připravené,“ uvedl. Další z věcí, které se v souvislosti s policejním zásahem před třemi lety řeší, je také velké množství zabavených peněz a zlata. „Myslím, že odpověď přijde velmi brzy. I pro veřejnost,“ uvedl Šlachta s tím, že policie ví, komu zabavené zlato i peníze patří. Věří, že případ bude dotažen do konce i po reorganizaci policie. „I přísliby pana ministra (vnitra Milana Chovance), pana (policejního) prezidenta (Tomáše Tuhého) i pana náměstka (Zdeňka) Laubeho jsou,“ uvedl.

Autoři: ,