Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chebsko zasáhlo zemětřesení, chvěly se domy

Seismolog (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seismolog (ilustrační foto) | foto: Reuters

CHEB Na Chebsku se v noci opět chvěla země. Podle ranních informací zemětřesení dosáhlo síly téměř čtyř stupňů Richterovy stupnice a zachvěly se při něm i domy. Seismologové později zpřesnili údaje o síle otřesů na 3,6 stupně.

Od čtvrtečního večera seismografy zaznamenaly desítky otřesů. Většinou ale byly slabší, do dvou stupňů. Otřesy opakované čtvrtým dnem tak zřejmě potvrzují odhady seismologů, že se na Chebsko po třech letech vrátil zemětřesný roj.

Nejsilnější otřes byl zaznamenán po 1:30. Projevil se silným hlukem a zachvěly se při něm i budovy. "Probudilo mě to. Dům se otřásl a zařinčely okna. Šel jsem se raději podívat ven, jestli to něco neudělalo s barákem," popsal otřes Jan Wagner z Kraslic, které leží vzdušnou čarou víc než deset kilometrů daleko od Nového Kostela, kde jsou epicentra otřesů.

Podle Josefa Horálka z Geofyzikálního ústav Akademie věd se z dosavadního průběhu otřesů zdá, že současný zemětřesný roj je srovnatelný s tím, který Chebsko prožilo před třemi lety. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly čtyř stupňů. Podle Horálka se dá očekávat i nyní, že otřesy ještě zesílí. "Uvolňovaná energie je podobná nebo možná i větší než před třemi lety," řekl Horálek.

ZEMĚTŘESENÍ NA CHEBSKU


Zemětřesné roje na Chebsku trvají řádově týdny až měsíce. Jsou charakteristické tím, že se energie uvolňuje postupně a nejsilnější otřesy přicházejí až ve třetině roje nebo i později. "V tom jsou zemětřesné roje milosrdné, protože se energie neuvolňuje najednou, v jednom silném otřesu," doplnil Horálek.

CHEBSKO

Chebsko je seismicky aktivní oblastí, kde měřící přístroje zaznamenávají otřesy téměř nepřetržitě. Většinou ale jde o otřesy malé síly, které lidé ani nezaznamenají. Maximální otřesy v této oblasti dosahují pěti stupňů. V Česku je kromě Chebska aktivní seismická oblast ještě na Ostravsku. Tam bylo větší zemětřesení zaznamenáno například v roce 1901.

To je důvodem, proč obrovská energie, která se při zemětřeseních uvolní, nezpůsobí na Chebsku žádné vážnější škody. I při nejsilnějších otřesech v minulosti praskly jen zdi starších domů nebo se sesypal komín.

Otřesy na Chebsku se po tříleté odmlce objevily v úterý. Ve středu pak dosáhly tří stupňů. Počet otřesů přitom stále narůstá.

Místa, kde bylo zemětřesení nejsilnější

Richterova stupnice popisuje stupeň důsledků zemětřesení. Zatímco do stupně dva jsou zemětřesení nepocítitelná, v síle od stupně dva až tři jsou zaznamenatelná, ale také je většinou lidé nepocítí. Zemětřesení o síle od tří do čtyř stupňů, která se vyskytují na Chebsku, lidé sice pocítí, ale většinou nezpůsobí žádné škody. Škody špatně postaveným budovám by mohlo způsobit zemětřesení od stupně pět. Ničivá bývají zemětřesení od sedmého stupně, jako bylo například loňské zemětřesení na Haiti.

,

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...