Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chemického Alího oběsili

Česko

Strůjce vyvražďování iráckých Kurdů a šíitů svých činů nikdy nelitoval

BAGDÁD/PRAHA „Všechny je pozabíjím chemickými zbraněmi! A řekne někdo něco? Mezinárodní společenství? S**u na ně!“ hřímal v roce 1987 jeden z nejkrutějších prominentů iráckého režimu Alí Hasan Madžíd, když před stranickými vůdci mluvil o vyhlazovací kampani proti Kurdům.

Muže přezdívaného Chemický Alí včera dohnala spravedlnost. Trest smrti nad ním ovšem vykonali sami Iráčané - byť jeho dopadení probíhalo pod dohledem mezinárodních sil. Chemický Alí byl, podobně jako někdejší irácký vůdce -a jeho bratranec - Saddám Husajn, oběšen, oznámila současná vláda.

Alí Hasan Madžíd byl odsouzen k trestu smrti celkem čtyřikrát, naposledy předminulou neděli. Usvědčen byl z přímého podílu jak na vyvražďování severoiráckých Kurdů v druhé polovině 80. let, tak na masakrech šíitů na jihu země v letech devadesátých.

Před soudem zůstával Chemický Alí stejně nesmlouvavý jako na výše citovaném záznamu, přepsaném na stránkách Human Rights Watch. „Nebráním se. Neomlouvám se. Žádnou chybu jsem neudělal,“ tvrdil v roce 2007, když se zodpovídal za vyvražďování Kurdů. Symbolem této krvavé kampaně se stal chemický útok na město Halabdža, při němž v roce 1988 podle odhadů zemřelo až pět tisíc lidí.

Pokračování na straně 7

Chemického Alího oběsili

Dokončení ze strany 1

Chemický útok na Halabdžu ale nebyl zdaleka jediným činem, který měl Alí Hasan Madžíd na svých bedrech. Byl ostatně Saddámovým mužem na veškerou „špinavou práci“ - ať už šlo o vyvražďování Kurdů, potlačování šíitské revolty, pacifikování okupovaného Kuvajtu či vnitrostranické čistky uvnitř tehdy vládnoucího Baasu.

Klan z Tikrítu Stejně jako Saddám pocházel z města Tikrít, patřil ke stejnému sunnitskému klanu a sdílel i jeho kruté a nesmlouvavé metody. Mocenskou hierarchií pomaličku stoupal již od konce 60. let, počátkem jeho hvězdné éry se ovšem stal rok 1979, kdy Saddám uzurpoval i zbytek moci v Iráku. Podle dobových svědectví to byl právě Alí Hasan Madžíd, kdo stál za tehdejším vůdcem, který odříkával jména stranických vůdců určených k likvidaci -v lepším případě mocenské, v horším i fyzické.

Následující dekáda pro Chemického Alího znamenala vrchol jeho moci. Ještě než získal tuto přezdívku za vedení vyhlazovací kampaně proti Kurdům v druhé polovině 80. let, prokázal svoji krutost hromadnou odplatou za údajný pokus o atentát na Saddáma ve vesnici Dudžaíl z roku 1982 (právě za tyto vraždy byl Saddám odsouzen k trestu smrti).

Alí Hasan Madžíd střídal na vrcholu baasistického režimu různé funkce. Kromě několika ministerských postů a funkcí různých poradců mezi ty nejdůležitější patřilo šéfování obávané tajné policii Muchabarát. A pak to bylo právě místo správce severního Iráku, jejž se - eufemisticky řečeno - snažil „arabizovat“. Výsledkem protikurdské kampaně bylo zhruba 180 tisíc mrtvých, 1,5 milionu deportovaných a asi čtyři tisíce zničených vesnic.

Jeho dalším působištěm se po invazi do Kuvajtu v srpnu 1990 stal právě tento malý, ale bohatý emirát, jehož získáním chtěl Saddám demonstrovat „přirozené právo“ Iráku na toto území - a především zahojit finanční rány po vyčerpávající válce s Íránem. Následné vyhnání iráckých jednotek znamenalo změnu působiště i pro Alího Hasana Madžída. Jakožto ministr vnitra dostal v roce 1991 za úkol potlačit šíitskou revoltu na jihu Iráku, což bylo vzhledem k nečinnosti mezinárodního společenství snadné. I zde šly počty obětí do tisíců.

V půli 90. let došlo mezi Chemickým Alím a jeho stále ještě mocným bratrancem k několika roztržkám. Saddám si ale na svého příbuzného a dlouholetého spojence opět vzpomněl v roce 1998, když se Irák stal terčem americko-britských náletů, a pak počátkem roku 2003, když se začalo schylovat k invazi vedené USA.

Opět za Saddámem...

Již brzy po vypuknutí války se dokonce začaly objevovat zprávy, že Chemický Alí byl při jednom z náletů zabit. Celkem měl přijít o život nejméně pětkrát.

V srpnu 2003 ale i nad ním spadla klec. Americké jednotky jej dopadly a o tři roky později již stál před soudem jakožto muž obviněný z genocidy. Byl odsouzen k trestu smrti - a pak ještě třikrát. Popraven byl tři roky a necelý měsíc po svém „slavnějším“ bratranci.

Alí Hasan Madžíd a jeho kruté činy Muž přezdívaný „Chemický Alí“ byl jedním z nejbližších spolupracovníků někdejšího iráckého vůdce Saddáma Husajna a zároveň jeho bratrancem. Osobně řídil vyvražďování Kurdů v druhé půli 80. let, symbolem této genocidy se stal především chemický útok na město Halabdža. Po spojenecké invazi do Iráku v roce 2003 byl dopaden až po několika měsících. Svým nesmlouvavým chováním se projevoval i během následných soudních procesů, při nichž byl celkem čtyřikrát odsouzen k trestu smrti.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...