Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chemičky brojí proti EU

Česko

Skoro šestnáct miliard korun ročně bude stát české chemičky nákup emisních povolenek

PRAHA Firmám podnikajícím v chemickém průmyslu hrozí krach. Záměry Evropské unie snížit emise skleníkových plynů totiž povedou k výraznému zvyšování nákladů těchto podniků.

Pokud budou muset firmy od roku 2013 bez přechodného období nakupovat emisní povolenky, zaplatí za ně podle studie Svazu chemického průmyslu (SCHP) od 7,4 do 15,6 miliardy korun ročně.

„Aukční systém nákupu povolenek by znamenal významný dodatečný náklad chemického průmyslu, který současně vyvede z oboru finanční prostředky nezbytné pro investice do úspor energií a snižování emisí,“ řekl LN ředitel SCHP Ladislav Novák.

Dosud přitom platí, že tyto povolenky dostává stát, který je zdarma rozděluje mezi jednotlivé společnosti. Jedna povolenka představuje tunu oxidu uhličitého, kterou mohou vypustit do ovzduší.

Pokud jim povolenky přebývají, mohou je prodat, pokud jim naopak chybí, mohou příslušný počet povolenek dokoupit. Tento systém ale končí v roce 2012.

Poté podle Nováka nastanou firmám krušné časy. „Současný návrh přidělování povolenek formou aukcí považuji za potenciálně spekulativní, nemotivující a netransparentní,“ konstatoval Novák.

Podle generálního ředitele společnosti Lovochemie Richarda Brabce může tento systém zničit celý evropský chemický sektor. „Některé chemičky mohou úplně ukončit výrobu nebo ji přesunout mimo EU. Koneckonců takový scénář už můžeme dnes vidět v některých odvětvích i v Čechách vzhledem k silné koruně a snižující se konkurenceschopnosti domácích výrobců,“ myslí si Brabec.

„Vedle toho může postupné vytlačení českých výrobců z domácího a evropského trhu v horizontu příštích dvanácti let znamenat ohrožení zhruba padesáti tisíc pracovních míst v chemickém průmyslu a dalších asi sto padesáti tisíc pracovních míst v navazujících zpracovatelských řetězcích,“ dodal Novák.

Liberalizace trhu v Evropské unii ale nedělá problémy pouze chemickému průmyslu. Na otevření evropského trhu si stěžují také zástupci obuvnických firem. Od roku 1989 totiž kvůli němu přišlo o práci zhruba třicet tisíc lidí. V současnosti tak v obuvnickém odvětví pracuje asi pět a půl tisíce zaměstnanců.

„Bohužel vzhledem k objemům obuvi, které jsou k nám importovány, nalezneme českou obuv na pultech prodejen opravdu jen velmi sporadicky. Asi osmdesát procent nabídky na českém trhu tvoří obuv dovezená do České republiky z Číny,“ uvedla Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace.

Evropskými směrnicemi se cítí být poškozeni též cukrovarníci. „Bohužel kvůli bruselským nařízením produkujeme méně cukru, než bychom mohli. Vnímáme to jako křivdu,“ konstatoval Oldřich Reinberger, generální ředitel Cukrovarů a lihovarů TTD. Výrobci cukru museli kvůli omezením propustit zaměstnance a zároveň se jim snížily tržby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!