Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chirurg a intuice

Česko

VĚDECKÝ DIÁŘ

Jako intuice se obvykle označuje schopnost rychlého chápání, odhadu a rozhodování, které není zprostředkováno žádným uvažováním, a ačkoli bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo žádnými důvody. Intuice může být podmíněna zkušeností a hraje významnou úlohu pro rychlé rozhodování pod časovým tlakem, velmi často v tvořivé činnosti. Improvizace je činnost konaná bez náležité přípravy. Oboje považujeme za kladné schopnosti a za běžnou součást našich životů. V neurochirurgii a v chirurgii vůbec hrají významnou roli. Přitom správná operace by měla být na těchto vlastnostech nezávislá.

Dobře promyšlená a vedená operace má být rutinní a nudná. Znamená to bezpečí pro nemocného. Jakmile je operace napínavá, zajímavá a dobrodružná, má v sobě automaticky určitou míru rizika. Tu obsahuje již z definice každé dobrodružství. Ale během operace nenese riziko operatér, ale pacient. Je celkem málo pravděpodobné, že se chirurg pořeže. Jisté riziko je během kterékoliv operace přítomné, ale je nutné ho omezit na minimum.

V neurochirurgii máme vcelku málo rutinních a nudných operací. Pro nás je to dobře, obor je zajímavý a pestrý, ale naše nemocné jsme nuceni vystavovat o něco větším rizikům než jiné chirurgické obory.

Bez improvizace a intuice by se neurochirurg často ocitl ve slepé uličce. Ale oboje je nutné využívat správně, tedy až poté, kdy nelze jinak. Nebo pod časovým tlakem, kdy nic jiného nepadá v úvahu. Improvizace nesmí být použita ve smyslu svrchu uvedené definice. V lidském mozku se nedá operovat bez náležité přípravy. Tou nemusí být příprava na určitou specifickou a náhlou situaci, tou je celý komplex znalostí a dovedností. Intuice se dá naopak využít přesně podle definice. Rychlé pochopení situace, správný odhad a následné rozhodnutí. Ale na rozdíl od definice při nenadálé situaci během operace i intuitivní rozhodnutí a akce musí být podloženy důvody. Těmi je náhlá a rychlá koncentrace zkušeností. Výsledkem je obvykle rychlá a správná akce.

Praskne-li během operace výduť, dobrý neurochirurg v nepřehledném chirurgickém poli intuitivně nasadí svorku správně na zdroj krvácení. Neobvykle a nečekaně rostoucí nádor správně odstraní, i když je situace nečekaná. Obvykle pak lze zpětně nalézt důvody, které k rozhodnutí vedly. Samozřejmě, mluvíme o biologickém systému a v takovém není nic stoprocentní. Řešení, které intuitivně vypadá zcela správně, může být chybné. Ale je možné, že jsou pouze chybně uloženy a interpretovány zkušenosti.

Obecně je intuice asi vždy náhlou a podvědomou koncentrací zkušeností, protože děti intuici nemají, stejně tak ji člověk nedokáže a nemůže využít ve zcela nových situacích.

Lidský mozek je fascinující biologický systém, který v určitých situacích dokáže zcela samostatně a bez vědomých příkazů rychle zpracovat všechny dostupné informace, vyhodnotit je a do vědomí vyslat teprve finální řešení. Udělá sám a spolehlivě to, co v normální situaci nazýváme analytickým a syntetickým myšlením a co většinou probíhá vědomě. Domnívám se, že intuice je výsostně lidská vlastnost, kterou stěží kdy dokáže imitovat jakýkoliv počítač.

***

Bez improvizace a intuice by se neurochirurg často ocitl ve slepé uličce. Ale oboje musí využívat správně, tedy až když nelze jinak.

O autorovi| Vladimír Beneš, Autor je přednostou Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha neurochirurg

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!