17. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chládek se bude bít za Zemana. Povede středočeskou kandidátku Strany práv občanů

Marcel Chládek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marcel Chládek | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Exministr školství stane do čela středočeské kandidátky prezidentské Strany práv občanů. Několik let po minulé volbě začne znovu fungovat i sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Když musel ministr Marcel Chládek končit ve vládě kvůli údajné šikaně podřízených, prezident Miloš Zeman se ho zastával. Dokonce relativizoval informace, které o nepěkném chování k zaměstnancům ministerstva školství přinášela média. Chládek sice nakonec kabinet nuceně opustil, našel ale azyl ve Straně práv občanů, jejímž je Zeman čestným předsedou.

Kvůli přestupu do jiné partaje exministr ukončil své čtrnáctileté působení ve vládní ČSSD a začátkem tohoto roku se stal předsedou středočeské organizace prezidentské partaje.

Nyní bude za svůj krok odměněn. Šéf SPO Jan Veleba mu nabídne, aby se stal jedním z volebních lídrů strany v podzimním hlasování o obsazení sněmovny. Kandidátku má vést právě ve středních Čechách. Strana tak hodlá naplno zužitkovat Chládkovu známou tvář. „Stoprocentně mu tuto možnost nabídneme,“ řekl LN předseda Strany práv občanů a senátor Jan Veleba.

Ministr i generál

Chládek stojí mimo předsednictvo partaje, i tak má ale vliv. Na webu je uveden jako šéf odborné komise pro školství a sport. K němu má ostatně blízko neustále. Někdejší rozhodčí je totiž od svého konce ve vládě manažerem reprezentací u Fotbalové asociace ČR, kam si ho přivedl její předseda Miroslav Pelta. Ostatně i on má k Zemanovi blízko, bývá hostem hradních oslav a s hlavou státu ho pojí i zájem o českou expanzi na čínský trh a také příliv financí z Pekingu do střední Evropy.

Chládek ale není jediným expertem SPO, kterého Veleba využije v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Šanci vést kandidátku v některém z krajů dostane i odborník na vojenství a bezpečnost. „Určitě možnost dostane i generálmajor Hynek Blaško, ještě se však dohodneme, kde přesně by kandidoval,“ uvedl předseda strany.

Blaško byl od roku 2009 velitelem společných sil armády. Pod sebou měl 18 útvarů, mezi nimi pozemní i vzdušné jednotky. Celkem mu podléhalo kolem 15 000 vojáků. Z armády odešel před pěti lety do civilu. Předtím v ní odsloužil okolo čtyřiceti let. Po přechodu na druhý břeh se občas objevuje v médiích, kritizuje „strašení“ Ruskem, naopak varuje před nebezpečími radikálního islámu. Má tedy podobné názory jako prezident Miloš Zeman a jeho věrní.

Posledním známým volebním lídrem SPO v některém z krajů je sám předseda strany Veleba. Je pravděpodobné, že se úkolu ujme na Vysočině, kde už několikrát v různých volbách kandidoval. Tento kraj je také brán jako Zemanova bašta – prezident má letní byt v Novém Veselí u Žďáru nad Sázavou a v regionu si drží vysokou popularitu.

Ačkoli se snaží o vstup do sněmovny, úkol Strany práv občanů je ve skutečnosti jiný. Má podpořit hlavu státu v jejím úmyslu obhájit mandát. Pustí se proto do sběru podpisů pod Zemanovu petici a snažit se bude i jinak. „Osobně si přeji, aby byl pan prezident znovu zvolen,“ přiznává Veleba.

Návrat Zemanových přátel

Kvůli Zemanově obhajobě se ke slovu znovu přihlásí občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. Právě ono stálo u minulé úspěšné kandidatury a na jeho základech vznikla i Strana práv občanů. Hlavní hybatel prezidentova návratu na výsluní už ale v pozadí obou uskupení nefiguruje. S lobbistou Miroslavem Šloufem se Zeman rozešel ve zlém krátce poté, co uspěl v předchozí prezidentské kampani.

V Přátelích Miloše Zemana v minulosti figurovali jeho dlouhodobí spojenci – Miroslav Grégr, Jan Fencl, Jaroslav Palas, Jaromír Schling, ale třeba i dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp. Veleba zatím neprozradil, kdo všechno se pod hlavičkou sdružení do Zemanovy kampaně připojí. „Rozhodně vím, že chci být členem tohoto spolku,“ dodal.

Najdete na Lidovky.cz