Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chládkův euronáměstek rezignoval. I kvůli soudu s univerzitami

Česko

  17:50aktualizováno  18:12
PRAHA - Náměstek ministra školství pro evropské fondy Michal Zaorálek podle informací LN rezignoval. Posledním impulsem pro jeho rozhodnutí mohla být kauza „úřednické svévole“ při prověřování eurodotací, kvůli níž se některé vysoké školy obrátily i na soud.

Náměstek ministra školství Michal Zaorálek foto: MŠMT

Jak upozornily pondělní LN, vysoké školy se brání postupu úředníků, kteří jim při žádostech o dotace za domnělá pochybení krátí přiznané peníze, ač v obdobných případech k sankcím nepřistupují.

Z osobních důvodů

„Ano, dnes (v pondělí, pozn. red.) jsem z osobních důvodů rezignoval na funkci náměstka,“ potvrdil LN sám Zaorálek. Na ministerstvu působil už pod ministry Josefem Dobešem, Petrem Fialou, Daliborem Štysem a konečně i Marcelem Chládkem. „Jsem po téměř třech letech unavený a nemohl jsem najít motivaci pokračovat. Neustálé hledání řešení v podmínkách protichůdné legislativy a odporujících si pravidel pro implementaci evropských fondů je frustrující. Nejen pro příjemce dotací, ale i pro poskytovatele evropských peněz,“ uvedl Zaorálek.

„Pan náměstek Zaorálek mi řekl, že rezignuje ze zdravotních důvodů. Nechci hodnotit, zda je tomu tak, ale je třeba říci, že situace na OP VaVpI (Operační program výzkum a vývoj pro inovace, pozn. red.) je dramatická, program je v tragickém stavu,“ řekl LN ministr Chládek s dovětkem, že Česko může přijít až o 7,5 miliardy korun z evropských fondů. Jméno Zaorálkova nástupce chce znát do 48 hodin. „Některá jména mám, mám i tip, ale je předčasné jej prozrazovat,“ doplnil ministr.

Dvojí úřednický metr svých podřízených si chce nechat šéf školského resortu Marcel Chládek (ČSSD) prošetřit. Už v pátek tím pověřil právě Zaorálka, který však nyní rezignoval. „Na základě již dříve zjištěných skutečností jsem minulý týden rozhodl o prověření práce všech úředníků z ministerstva školství, kteří se operačním programem Výzkum a vývoj pro inovace zabývají,“ uvedl Chládek v reakci na pondělní článek LN.

Úřední šikana

Již ve čtvrtek o problému jednal Chládek ve Zlíně s Českou konferencí rektorů. Mimochodem právě zlínská Univerzita Tomáše Bati patří podle informací LN mezi školy, jež nedávno podaly žalobu kvůli „úřední šikaně“. Podle rektora Petra Sáhy je běžné, že příjemce bývá trestán jen na základě ministerské interpretace zákonů. „Problémem je vydávání jednostupňových rozhodnutí – například o snížení dotace – bez možnosti opravných kroků. Jsme sankcionováni za věci, které nejsme reálně schopni ovlivnit,“ řekl LN Sáha.

„Nutno podotknout, že všechny zmiňované žaloby se týkají doby před mým nástupem,“ napsal Chládek.

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat