Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlapci a dívky obědvají odděleně. A má to úspěch

Česko

WASHINGTON Od té doby, co chlapci a děvčata ze tří škol v Kansasu na středozápadě Spojených států obědvají odděleně, zlepšilo se jejich vzájemné chování i stravovací návyky. Podle agentury Reuters to tvrdí místní úřady.

Opatření zavedly školy pro děti od 11 do 14 let v kansaském městě Wichita, aby omezily hrubé chování i škádlení a flirtování mezi žáky. „Dívky vypadají spokojeně, protože tak mají čas pro sebe a nemusí se starat, co chlapci... a chlapci se před dívkami tak nepředvádí. Myslím, že pro toto (opatření) je to nejlepší věk,“ řekl podle Reuters ředitel školy v městské části Pleasant Valley Michael Archibeque. Nejvíc se mu prý líbí, že studenti dojídají porce. Jídlem se tak méně plýtvá a méně studentů zůstává při odpoledním vyučování o hladu.

Na oddělené obědy si žáci ve škole Truesdell podle její ředitelky zvykli. Když škola po dvou letech odděleného stravování nedávno znovu nabídla společné obědy, děti prý neměly zájem. „Fuj, proč bychom tohle chtěli,“ říkaly podle ředitelky Jennifer Sinclairové.

Po zprávách, že dětem se může víc dařit při vyučování i v sociálních vztazích, získává v USA na popularitě oddělená výuka chlapců a děvčat. O školách s nabídkou odděleného stravování toho však podle Reuters moc známo není.

Letos v lednu podle Národní asociace pro oddělené veřejné vzdělávání (NASSPE) výuku v oddělených třídách nabízelo 524 veřejných škol, přitom v roce 2002 jich byla jen asi desítka. NASSPE však nemá čísla o tom, kolik škol se společnou výukou pro chlapce i dívky má oddělené jídelny.

Mluvčí kansaského ministerstva školství řekla, že Wichita je v tomto státu jediným školským obvodem, o kterém v souvislosti s takovým opatřením slyšela.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...