Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, spadl z výšky

Česko

  17:43aktualizováno  19:42
BŘECLAV - Patnáctiletý hoch z Břeclavi se nestal obětí útoku. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si sám způsobil pádem z výšky. Útok si vymyslel. Odhalil ho detektor lži.

Patnáctiletý Petr změnil výpověď. Nenapadli ho Romové, zranění si způsobil sám pádem z výšky foto: Jiří Salik Sláma, MF DNES

"Zranění si způsobil sám pádem přes zábradlí, na němž předváděl gymnastické cviky," uvedl šéf vyšetřovacího týmu Luděk Blahák. Mladík byl domluvený se třemi svědky události na společné výpovědi. Při přezkoumání však policie také díky detektoru lži odhalila, že je chlapcova verze je nevěrohodná.

V původní verzi surového napadení z půlky dubna patnáctiletý Petr vypověděl, že ho zastavila trojice mužů kvůli cigaretě. Když řekl, že ji nemá, napadli ho. Po útoku skončil na operačním sále a přišel o ledvinu.

Gymnastika v 8. patře

Podle policie se však mladík v osmém patře bytového domu předváděl před vrstevníky a propadl se o podlaží níž. Verzi, podle které ho napadli tři Romové, si prý vymyslel kvůli strachu z matky. Policie zatím neví, zda ho bude stíhat z křivé výpovědi.

Útok v Břeclavi rozpoutal proti Romskou náladu. Pochodem přímo ve městě podpořili napadeného mladíka pravicoví extrmisté. "Pevně věřím, že to zjištění povede ke zklidnění situace," řekl LN starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. "Nadále trvá nabídka města vůči rodině chlapce, aby se mohl vrátit do normálního života. Byla to klukovina, je třeba ji řešit s chladnou hlavou," dodal.

"Sílí tu samozřejmě hlasy, které žádají omluvu, protože to, co si v posledních dnech Romové prožívali, samozřejmě nic příjemného nebylo," řekl břeclavský asistent pro prevenci kriminality Jaroslav Danihel.

Michal David: Peníze si nechám poslat zpět

O víkendu předal mladíkovi zpěvák Michal David výtěžek z břeclavského koncertu - 100 tisíc korun. Matka chlapce je plánovala použít na založení nadace, která by pomáhala obětím napadení.

"Chápu to jako mladickou nerozvážnost. Bál se matky, lhal, pak mu to asi bylo už trapné to přiznat," řekl serveru Lidovky.cz zpěvák. "Napsal jsem jeho matce aby peníze ještě dnes poukázali na účet a věnuji je na nějakou charitu," zdůraznil David.

Vývoj v kauze zraněného mladíka

15. dubna - U břeclavského Shopping centra byl údajně kolem deváté hodiny večer napaden místní patnáctiletý mladík. Policistům řekl, že po něm trojice mužů, údajně Romů, chtěla cigaretu. Když ji neměl, zbila jej. Lékaři mu museli odebrat zraněnou ledvinu. Chlapec měl také zraněná játra a slezinu. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady.

20. dubna - Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách oznámila, že ve spolupráci s břeclavskou radnicí připraví projekty, které by měly přispět ke zlepšení soužití mezi tamními obyvateli a příslušníky romské komunity.

21. dubna - Při setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi místní Romové odmítli, že by měli s útokem něco společného.

22. dubna - V Břeclavi se konala demonstrace na podporu zraněného chlapce. Na shromáždění pořádané krajně pravicovou Dělnickou mládeží a přáteli zbitého chlapce dorazilo 2000 lidí. V závěru akce asi 200 radikálů pokusilo proniknout do ulice, kterou obývají Romové; zabránili jim v tom policejní těžkooděnci.

26. dubna - Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) oznámil, že radnice v souvislosti s útokem zvýší od července počet městských policistů, opraví kamerový systém a přijme druhého romského asistenta.

3. května - Zraněný mladík byl po dvou a půl týdnech propuštěn z nemocnice.

11. května - Chlapec změnil výpověď; důvodem útoku mohl být údajně spor se zákazníky kvůli kvalitě marihuany, kterou jim prodal. Matka chlapce takové informace důrazně odmítla.

23. května - Policie oznámila, že chlapec si útok vymyslel. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si sám způsobil pádem z výšky.

zdroj: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!