25. září 2014 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chodník patří chodcům, lákala TOP 09 voliče. Po výsměchu plakát vyměnila

PRAHA Pražská TOP 09 vzala se svou kampaní v centru metropole zpátečku. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký ještě před dvěma dny lákal voliče na obřím plakátu s heslem „Chodník patří chodcům“. Poté, co lidé hromadně sdíleli jeho fotku na sociálních sítích s posměšnými poznámkami, že konstrukce zabírá půlku chodníku, strana billboard nahradila jiným.

Předvolební kampaň vrcholí. TOP 09 na Praze 1 usiluje mimo jiné i o to, aby „chodníky patřily chodcům“. Podle starosty městské části Lomeckého je heslo namířeno proti segwayům, které prý na chodníky nepatří. 

ZÁKAZ SEGWAYŮ NA KAMPĚ

Jenže strana za umístění billboardu před Malostranskou besedou sklidila na sociálních sítích výsměch. Obří konstrukce totiž na frekventovaném místě zabírá téměř půlku chodníku. „Když má chodník patřit chodcům, tak proč půlku zabírá obrovská konstrukce s plakátem TOP 09?“ divili se na Facebooku a Twitteru lidé. Po dvou dnech strana sice vyměnila billboard  - se sloganem: Investice s rozumem -, ale chodník zabírá dál.

Sám Oldřich Lomecký serveru Lidovky.cz přiznal, že šlo o hloupou chybu a že nejde o jediný případ. „Je to samozřejmě logicky kravina. Ten slogan pochopitelně říká něco jiného. Je proti používání segwayů na chodnících. Volební tým udělal chybu. Je to nonsens. Teď už se plakáty samozřejmě odstraňují,“ řekl starosta Prahy 1. Billboardy s hesly podle něj měly být umístěny spíše na telefonní budky. 

Hudečkovy odstraněné plakáty

Nejde o první případ kritiky kampaně TOP 09.  Svaz provozovatelů venkovní reklamy 11. září odstranil z pražských ulic plakáty, na kterých současný primátor Tomáš Hudeček lidem „vracel Prahu“. Podle svazu šlo o plochy, které nepovolil stavební úřad a odporovaly stavebním předpisům, které prosadil sám Hudeček. 

Konstrukce s plakáty totiž zabíraly na 40 metrů čtverečních. Pražské stavební předpisy, které primátor letos v červenci představil, přitom zakazují na území hlavního města reklamu větší než 6 metrů čtverečních. V tomto týdnu ale došlo ke změně: soud pro Prahu 4 vydal předběžné opatření, kterým nakázal firmě BigMedia vrátit reklamu TOP 09 na 32 billboardů, které firma mezi tím přelepila jinými.

skŠárka Kabátová

Najdete na Lidovky.cz