2. listopadu 2009 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chomutovské primátorce Řápkové hrozí, že ztratí titul

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 696Diskuse
Chomutovská primátorka Ivana Řápková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chomutovská primátorka Ivana Řápková | foto: ČTK

PRAHA Nad studiem chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) na plzeňské právnické fakultě visí další velký otazník. Na semináři trestního práva se za tři semestry ani jednou neukázala. Přesto má z tohoto předmětu tři zápočty a zkoušku.

"Maličkosti" si všiml předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Právě do jeho studijní skupiny měla Ivana Řápková v letech 2003 a 2004 docházet.

Baxu přiměla k pátrání zvědavost. Obvykle jsou v jeho skupině studenti, jejichž příjmení začínají písmeny R až S. Ke zvědavosti ho vyprovokovala sama Řápková. "Když říkala, že má plný index, ale nepamatuje si jméno jediného učitele, vrtalo mi to hlavou," říká Baxa.

U Řápkové nemám ani čárku
Zalovil v šuplíku a našel staré seznamy studentů. Zjistil, že Řápkovou měl skutečně ve své studijní skupině. "Je to moje pomocná evidence, každý týden si dělám čárku u toho, kdo přijde," ukazuje Baxa seznamy.

Výkaz dokazující, že Ivana Řápková nechodila ve školním roce 2002/2003 na přednášky JUDr. Josefa Baxy.

"Vidíte, v tomhle semestru nepřišla ani jednou. V dalším semestru nemá jedinou čárku, stejné to je ve třetím semestru."

Výkaz dokazující, že Ivana Řápková nechodila ve školním roce 2003/2004 na přednášky JUDr. Josefa Baxy.

Baxa pokračoval v prověřování dál. Zašel za sekretářkou katedry trestního práva, aby zjistil, zda Řápková nechodila k některému z kolegů. Nechodila. Neměla ani individuální studium s konzultacemi.
Ve fakultním systému přesto sekretářka našla, že tři zápočty a zkoušku z trestního práva Řápková má. "Naše katedra ji nezkoušela. Musel ji zkoušet někdo mimo katedru," říká vedoucí katedry Helena Válková. Kdo konkrétně, už fakultní systém neprozrazuje. K dohledání jsou jen data zápočtů a zkoušky.

Je to podezřelé na první pohled
Také tato data umocňují podezření, že studium Řápkové nebylo korektní. "Šlo to úplně mimo rámec běžných studijních plánů," říká Válková. "První zápočet získala o rok dříve, než jí vůbec začal seminář trestního práva. Zbylé dva zápočty a zkoušku získala v jeden den. Je to podezřelé na první pohled. S tím jsem se na katedře ještě nesetkala."

Výkaz dokazující, že Ivana Řápková nezískala ve školním roce 2002/2003 zápočet z předmětu Trestní právo 2.

Řápková se včera nevyjádřila. Její telefon byl nedostupný. Telefon nebral ani mluvčí Tomáš Branda, nereagoval ani na SMS zprávy. Dnes Branda oznámil, že je Řápková na dovolené v zahraničí. "Studium je soukromou záležitostí paní primátorky. Pokud se bude chtít ke zveřejněným informacím vyjádřit, učiní tak nejdříve ve středu, kdy se vrací do úřadu," řekl.

Podle pověřeného děkana fakulty Jiřího Pospíšila je možné, že Řápková získala zápočty a zkoušku od někoho z minulého vedení.

Na fakultě bude dnes akademický senát volit děkana

Akademický senát právnické fakulty v Plzni bude dnes odpoledne volit nového děkana. O místo po Jaroslavu Zachariášovi, jenž nedávno rezignoval po plagiátorské aféře, se utkají pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil a pražský advokát Karol Hrádela. Pro jednoho z nich musí zvednout ruku nejméně deset z 18 členů senátu. Volba je tajná a začne na fakultě v 16:00.

Pokud by nikdo nebyl zvolen, hrozí fakultě se 3000 studenty uvalení nucené správy ze strany ministerstva školství i další kroky, jež by mohly vést až ke zrušení školy.

V úvahu přichází bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, bývalý proděkan Milan Kindl nebo bývalý proděkan Ivan Tomažič. "Je tu taková teoretická možnost. Někteří studenti tvrdí, že jim zápočet a zkoušku dalo bývalé vedení, aniž by je zkoušelo," říká Pospíšil. Škola studium Řápkové prověří a zváží, zda jí může odebrat titul.

Další podrobnosti si přečtěte v pondělním vydání deníku 


Hana Čápová, Lidovky.cz
  • 696Diskuse

Najdete na Lidovky.cz