Chorvati ovládli skupinu B

KLAGENFURT Chorvatští fotbalisté v utkání skupiny B v Klagenfurtu zvítězili nad Německem 2:0 brankami Srny a Oliče, a jsou ve čtvrtfinále. Za Němce snížil svým třetím gólem na turnaji Lukas Podolski. Jeho krajan Bastian Schweinsteiger je prvním vyloučeným na šampionátu.

V chorvatské sestavě včera nechyběl ani Jansen, přestože na levé straně obrany v prvním utkání neoplýval jistotou.

Abyl to Jansen, kdo se ve 24. minutě podepsal pod chorvatský gól při vůbec první šanci do té doby hodně opatrného zápasu. Po Pranjičově centru jen přihlížel, jak Srna směruje míč do sítě. Trenér Löw se u postranní čáry i v dalších minutách hodně zlobil, když viděl okénka ve své obraně.

„Měli jsme dnes daleko k tomu, co jsme předvedli proti Polsku. V úvodu jsme byli nedůrazní v osobních soubojích a po inkasovaném gólu jsme neudrželi tempo,“ zlobil se Löw.

Do druhého poločasu vystřídal Jansena Odonkor, ale Němcům to na klidu nepřidalo. V 52. minutě jim zatrnulo, když si při Modričově střele z velké dálky vybral slabší chvilku Lehmann. Míč mu proklouzl pod tělem, ale gólman ho v poslední chvíli ještě zachytil.

V 64. minutě už tolik štěstí neměl. Střílený centr Rakitiče se otřel o Podolského a odrazil od tyče, a než stačil Lehmann zareagovat, dorazil Olič míč do odkryté branky.

Německý tlak pak narůstal a jedenáct minut před koncem z něj Podolski vytěžil gól. V šestnáctce se dostal k odraženému míči a levačkou ho neomylně napálil do sítě.

V hektickém závěru neudržel nervy na uzdě Schweinsteiger, v nastaveném čase po Lekově faulu oplácel a dostal červenou kartu.

„A to jsme si před utkáním říkali, že se nesmíme nechat vyprovokovat,“ povzdechl si Löw. Kapitán Michael Ballack připustil, že se Němci nechali výhrou nad Polskem ukolébat. „Byli jsme až příliš klidní. Asi jsme si mysleli, že už máme hotovo,“ řekl Ballack.

Zato chorvatský trenér Slaven Bilič nešetřil chválou. „Podali jsme vynikající výkon. Jedině tak lze totiž Němce porazit,“ řekl Bilič a pokračoval: „Obrana byla pevná, i když jsme byli pod tlakem. A vepředu jsme využívali každou šanci k protiútokům.“

***

Chorvatsko 2

Německo 1

Branky: 24. Srna, 63. Olič - 79. Podolski. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všichni Belg.). ŽK: Ballack, Lehmann - Srna, Šimunič, Leko, Modrič. ČK: 90+1. Schweinsteiger (Něm.). Diváci: 30.000. Poločas: 1:0. Chorvatsko: Pletikosa - Čorluka, R. Kovač, Šimunič, Pranjič - Srna (80. Leko), N. Kovač, Modrič - Rakitič, Kranjčar (85. Kneževič) - Olič (72. Petrič). Německo: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen (46. Odonkor) -Fritz (82. Kuranyi), Frings, Ballack, Podolski - Gomez (65. Schweinsteiger), Klose.