Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chorvatsko by nemuselo jít na rizikový seznam, míní Rážová. V zemi je nejméně 60 tisíc českých turistů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha  Chorvatsko by se nejspíš nemuselo ani po 7. září po aktuálním vyhodnocení zařadit na seznam nebezpečných zemí s vysokým rizikem koronavirové nákazy. Situace v přímořském státu je obdobná jako v Česku. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. V Chorvatsku je nyní podle odhadů nejméně 60 000 turistů z ČR. Testy na koronavirus po návratu mít nemusí.

„Nemám křišťálovou kouli. Ale jak sleduji data, tak si myslím, že spíše ne,“ řekla k případnému zařazení Chorvatska na seznam nebezpečných států Rážová. Řekla, že by se k tomuto kroku úplně nepřikláněla. Dodala, že situace v Česku a Chorvatsku je podobná. 

„Je vidět, že máme vyšší výskyt, ale trend je srovnatelný... To riziko nákazy je prakticky obdobné tady a v Chorvatsku,“ uvedla hlavní hygienička.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví v období od 20. do 27. července testy potvrdily koronavirus u 31 lidí, kteří si nákazu pravděpodobně přivezli z Chorvatska. 

„Nejvíce těch, kteří se vracejí a jdou na testy a jsou pozitivní, jsou účastníci aktivit typu popíjení alkoholu z jedné lahve, když to přeženu,“ dodala Rážová. Podotkla, že covid-19 se vyskytuje v Chorvatsku hlavně ve dvou oblastech a v přímořských místech se zavedla povinnost nosit roušky v obchodech, hromadné dopravě či restauracích.

Hygienici doporučují vyhýbat se v Chorvatsku místům s vyšším počtem lidí, barům a nočním podnikům. Radí dodržovat dvoumetrové odstupy a používat roušku. Lidé by si často měli mýt ruce. Po návratu do Česka by měli dva týdny sledovat svůj zdravotní stav, nechodit na hromadné akce a nosit roušky. Měli by také zvážit návštěvu domovů pro seniory. Pokud by se u nich objevily příznaky, měli by zavolat svému praktickému lékaři.

Česko mělo za uplynulý týden celkem 2225 nových případů nákazy. Na 100 000 obyvatel tak připadá 20,8 nově nakažených. V Chorvatsku přibylo 1955 lidí s koronavirem, což je 48,2 případu na 100 000 obyvatel.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...