Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chovali se k němu jako ke psovi, popisuje Ransdorfovo zadržení ve Švýcarsku jeho žena

Evropa

  12:40
PRAHA - Na pomoc Miloslavu Ransdorfovi nepřijel nikdo z České republiky, Evropské unie ani z velvyslanectví. „Jak se vůbec mohlo stát, že švýcarská policie manželovi odepřela léky na diabetes a hypertenzi v potřebném množství?“ ptá se v otevřeném dopise pro předsedu vlády Vlasta Ransdorfová. Vdova po europoslanci v něm žádá i řádné vyšetření smrti svého muže. Při jeho nedávném zadržení ve Švýcarsku se prý k němu chovali jako „ke psovi“.

Miloslav Ransdorf na archivním snímku z roku 2008. foto: Jan StrouhalMAFRA

Vdova po Ransdorfovi usiluje o prošetření smrti. Nebyla podle ní náhodná

Vlasta Ransdorfová se pokusila navázat kontakt s významnými českými politiky už minulý týden. Kromě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) či europoslancova stranického šéfa Vojtěcha Filipa (KSČM) se obrátila také na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

„Obracím se na Vás s žádostí, abyste z titulu své funkce prošetřil veškeré události, které vedly k úmrtí mého manžela. Žádám Vás, abyste inicioval jednání se Švýcarskou konfederací v tzv. ‚švýcarské kauze‘, jejíž verzi znáte z veřejnoprávních objektivních českých médií,“ píše v úvodu dopisu Vlasta Ransdorfová, který vyvěsila na stránkách ransdorfmiloslav.com.

Smrt europoslance Ransdorfová spojuje s jeho nedávným zatčením ve Švýcarsku. Podle švýcarské policie se měl podílet na podvodu v jedné z tamních bank, když se údajně na falešné doklady pokusil vybrat zhruba 9,45 miliardy korun (více o zatčení ČTĚTE ZDE).

Ransdorfová v dopise vyjmenovává deset otázek, na které se má premiér Sobotka dotázat Švýcarské konfederace. Ptá se například, z jakého důvodu odmítla tamní banka s Ransdorfem jednat, ačkoli měl plnou moc od klientu a skutečně jel, jak uvádí, „navazovat kontakt“.

„Manžel v bance žádné dokumenty nepředložil (nebylo komu), nikdo z pracovníků banky je neviděl. Nikdo z banky tedy nemohl vědět, jsou- li jeho dokumenty pravé či nikoli. Dokumenty měl stále u sebe, předložil je až přivolané policii na jejich služebně,“ popisuje Ransdorfová prosincový incident.

Třikrát zvonil na stráž

Vdova po europoslanci žádá například zveřejnění kamerových záznamů z banky a stěžuje si, že její manžel nemohl kontaktovat rodinu ani zástupce české strany, potažmo i Evropského parlamentu. Smrt chce mimo jiné nechat prověřit i kvůli pochybnostem, že Miloslavu Ransdorfovi se zhoršil zdravotní stav poté, co mu právě při zadržení ve Švýcarsku odmítli dát léky na cukrovku.,

OBRAZEM: Podívejte se na rozloučení s Miloslavem Ransdorfem:

Lidé na něj vzpomínali jako na velkého intelektuála, který svým rozhledem...
„Mám na něj ty nejlepší vzpomínky z 80. let z Prognostického ústavu, kdy to byl...

„Především mu vůbec (švýcarská policie; pozn. red.) nezajistila noční inzulín, místní lékař ho neměl k dispozici. Manžel ho měl v autě, požádal policisty, aby mu jej přinesli ze zaparkovaného vozidla, ale policisté ho prý v autě nemohli najít!,“ popsala s tím, že následně měl Ransdorf zdravotní potíže. „Třikrát zvonil na stráž, ale nikdo nepřišel. Manžel zůstal bez potřebných léků,“ dodala.

Mediální štvanice

Miloslav Ransdorf zemřel ke konci ledna letošního roku. Přijal ho Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) poté, co ho doma v bezvědomí našla právě jeho manželka. Odpoledne však náhle zemřel ve věku 62 let. A právě kvůli takzvané švýcarské kauze apeluje Ransdorfová na premiéra Sobotku, aby se do vyšetření smrti jejího manžela zapojili české úřady i zástupci Evropské unie.

  • „Jak to, že po propuštění nebylo první snahou EP poskytnout manželovi pomoc, ale získat od něj vysvětlení, a to mnohem dřív, než se vůbec mohl vrátit do vlasti? Nátlakovým a nevybíravým způsobem se k němu choval předseda EP Martin Schulz,“ píše Ransdorfová Sobotkovi.

„K čemu máme státní orgány, Listinu základních práv EU a Úmluvu o lidských právech Rady Evropy, když si v civilizované cizině dovolí chovat se k českému občanu (zde není podstatné, že manžel měl funkci europoslance) jako ke psovi?“ ptá se Ransdorfová v dalších osmi bodech dopisu.

V poslední části dopisu si Ransdorfová stěžuje, že se o zadržení manžela dozvěděla ze sdělovacích prostředků. Medializaci celé kauzy označila za „štvanici“ a ptá se, kdo ji rozpoutal a platil.

„Vážený pane premiére, vyzývám Vás, abyste se věnoval vnesení světla do tvz. !švýcarské kauzy!, která, jak jsem přesvědčena, manželovi ukrátila život, s plným nasazením,“ uzavřela Ransdorfová.

Kdo byl Miloslav Ransdorf

  • Ransdorf se narodil v roce 1953 v Rakovníku. V politice byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve Sněmovně a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu.
  • Členem komunistické strany byl od roku 1972.
  • Zemřel náhle ke konci ledna, kdy jej záchranka převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil po loňském zadržení ve Švýcarsku.
  • Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.
  • Zdroj: ČTK
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!