Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec bude kandidovat na předsedu ČSSD. Nominaci dostal den po veřejné podpoře Zemana

Krajská konference ČSSD Plzeňského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajská konference ČSSD Plzeňského kraje. | foto: ČTK

PLZEŇ Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co v neděli získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském kraji, v jejímž čele stojí sedm let. Jeho rivalem budou Jan Hamáček a Jiří Zimola, kterého nominovali sociální demokraté v jižních Čechách.

Svou nominaci Chovanec oznámil den poté, co ve volebním štábu osobně podpořil prezidenta Miloše Zemana, při jeho vítězném proslovu pak stál v hloučku blízkých podporovatelů po prezidentově boku. Zemana také již dříve pozval na mimořádný sjezd 18. února v Hradci Králové, kde si nové vedení sociální demokraté zvolí.

27.ledna 2018 v 14:55, příspěvek archivován: 28.ledna 2018 v 13:03

Držím palce ve štábu https://t.co/Mc8HOPz4dM

Kandidaturu oznámil také bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola a stávající místopředseda strany Jan Hamáček, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík a poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk.

„Dostal jsem nominaci krajské organizace v Plzni. Já jsem tím podmiňoval nějakou svou snahu někam kandidovat. Většina delegátů s výjimkou sedmi, kteří se zdrželi, mě nominovala na pozici předsedy sociální demokracie,“ řekl Chovanec. Kdyby ho jeho domovská organizace nepodržela, o nejvyšší stranický post by se neucházel.

Kromě Plzeňského kraje dostal podporu i od krajské organizace ve Zlínském a Ústeckém kraji, kde získal 112 ze 128 hlasů.

Chovanec, který na konferenci do Teplic přijel, řekl, že nominace ze severních Čech je pro něj důležitá. „Ústecký kraj je velký kraj. Má poměrně vysoký počet delegátů. Dneska jsem získal nominaci v Plzni, ve Zlíně a v Ústí. Myslím, že teď je potřeba se zaměřit na debatu s členy a delegáty. Není to o tom je přetlačovat a domlouvat si takzvané počty počtů, ale spíš ty lidi přesvědčit nějakou vizí,“ uvedl Chovanec.

Nominaci na místopředsedu má Jaroslav Foldyna. Krajské konference ČSSD se v neděli konají v pěti krajích. Nominaci z Královéhradeckého kraje už dostal Hamáček. Chovanec, i když do neděle kandidaturu neohlásil, už posbíral nominace několika okresních organizací.

28.ledna 2018 v 13:35, příspěvek archivován: 28.ledna 2018 v 13:41

Děkuji za nominace na předsedu ČSSD z Plzeňska i ze Zlínska! Jdu do toho!

Chovanec chce uspět a nabídnout členům strany program, který bude hovořit o budoucím směřování ČSSD v otázkách vnitrostranické debaty, komunikace s veřejností a debaty o tom, jestli má ČSSD jít do vlády. Strana se musí podle Chovance vrátit do levé části politického spektra. „My jsme se vydali, ne úplně šťastně, do středu toho politického spektra. A kdokoliv se tam v minulosti vydal, tak tam prostě pohořel,“ poznamenal.

Pro sociální demokracii je podle něj především zásadní najít vnitřní smír mezi různými názorovými proudy. „Já jako zastupující předseda až do sjezdu povedu debatu uvnitř strany o tom, aby sjezd opravdu byl o sjednocení, o navolení dobrého týmu, abychom našli směr pro sociální demokracii. Moje osobní ambice jsou velmi stranou,“ řekl. V novém vedení, které si strana na sjezdu zvolí, by rád viděl zástupce všech názorových proudů. „Sociální demokracie se musí naučit debatovat uvnitř a vystupovat navenek jednotně,“ řekl. Strana podle něj musí navenek souznít. Musí vést o tématech bohatou vnitřní debatu, když ale najde většinový názor, musí se na něm sjednotit i všechny menšinové proudy. Jinak nemá šanci dlouhodobě uspět na politické scéně, míní Chovanec.

Krajská konference ČSSD Plzeňského kraje v Plzni.
Krajská konference ČSSD Plzeňského kraje.

Chovanec se utká i se Zimolou

Další z Chovancových rivalů bude Jiří Zimola, kterého v neděli nominovali sociální demokraté v jižních Čechách. Hlasovalo pro něj 129 ze 166 delegátů. „Není to žádné překvapení, otázkou spíš bylo, kolik hlasů Zimola nezíská,“ řekl poslanec Ondřej Veselý, který získal nominaci na místopředsedu ČSSD.

Jihočeši případnou nominaci Chovance neřešili. „O nominaci nás nepožádal,“ uvedl Veselý. Delegáti ČSSD dnes hlasovali kromě Zimoly ještě o Janu Hamáčkovi, který získal 13 hlasů. Pro Miroslava Krejčíka hlasovalo 55 delegátů. Antonín Staněk získal šest hlasů.

O nominaci na místopředsedu se kromě Veselého ucházeli další čtyři kandidáti - Jitka Dostálová, Jana Fialová, Miroslav Dvořák a Lubomír Hejzlar. Nikdo z nich podporu nezískal.

Krajská konference ČSSD Plzeňského kraje v Plzni.
Krajská konference ČSSD Plzeňského kraje.

Chovanec: Zemanovu radu rádi přijmeme

Účast Miloše Zemana na únorovém sjezdu ČSSD podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance znamená, že prezidentovi není osud sociální demokracie cizí. Chovanec Zemana pozval kvůli tomu, že si váží jeho názoru. ČTK v neděli na krajské konferenci ČSSD v Plzni řekl, že sociální demokracie musí být řízena z Lidového domu, od Zemana si ale může nechat poradit.

Bývalý předseda ČSSD Zeman na posledních sjezdech strany chyběl. Chovanec, který prezidenta přišel osobně podpořit při sobotním sčítání hlasů, mu však tentokrát pozvání dal. „Už není sociálním demokratem, ale já si budu vždy vážit jeho názoru. ČSSD musí být řízena z Lidového domu. Pokud nám bude chtít pan prezident poradit, my tu radu bezesporu rádi přijmeme. Je to jedna z rad, která určitě zazní velmi hlasitě, ale my se rozhodneme sami podle svého,“ uvedl Chovanec.

Dohady se Zemanem podle Chovance straně v minulosti neprospívaly. „Budoucí vedení, ať už ho bude reprezentovat kdokoliv, by se mělo pokusit najít autonomní pohled na prezidenta. Měli bychom být řízeni z Lidového domu, ale v těch střetech nepokračovat. Já si myslím, že to možné je,“ uvedl. Podle rozhovorů se Zemanem soudí, že vůle je oboustranná.

ČSSD dnes pořádala několik krajských konferencí přes sjezdem, který by měl v únoru v Hradci Králové vybrat nové vedení po neúspěchu ČSSD v loňských sněmovních volbách. Na královéhradecké konferenci se podle tamního šéfa strany Jana Birkeho pozvání pro prezidenta neřešilo. Birke ho respektuje. „Pokud někdo někoho pozve, je slušnost pozvání přijmout,“ řekl.

Poslanec a bývalý primátor Brna Roman Onderka považuje návštěvu prezidenta na sjezdu za událost. „ČSSD bude na sjezdu volit nové vedení strany a jedním z úkolů pro nového předsedu ČSSD bude nastavení komunikačního rámce s ohledem na vzájemný respekt ke všem bývalým předsedům ČSSD,“ uvedl.

Podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška, který je jedním ze zakladatelů platformy Zachraňme ČSSD, je nutné mezi stranou a Zemanem zakopat příkopy. Platforma k tomu vyzývala už před prezidentskými volbami, uvedl. „Pan úřadující předseda Chovanec se po prezidentské volbě svým pozváním Miloše Zemana na sjezd de facto připojil k názoru platformy na budoucnost ČSSD. Jsem přesvědčen o tom, že naši budoucí voliči jsou mezi voliči prezidenta, nikoliv Jiřího Drahoše, jak si mysleli například Petra Buzková, představitelé pražské ČSSD či Martin Netolický,“ řekl.

Již dlouhodobě stojí v sociální demokracii proti sobě dva hlavní názorové proudy. Jeden konzervativní, který reprezentují především účastníci tzv. lánského puče z roku 2013, jako jsou Hašek a Jiří Zimola či Jaroslav Foldyna a Zdeněk Škromach. Druhý proud patří k liberálnímu křídlu a reprezentují ho lidé jako Hamáček, bývalý premiér Bohuslav Sobotka či Michaela Marksová a Jiří Dienstbier.

Podle politologa Jana Kubáčka chce Zeman stranu stabilizovat, aby v ní bylo znát jeho autorství. Kubáček to řekl v dnešním pořadu televize Prima Partie. Zeman stranu dříve vytáhl ze sedmi procent ke 30, nyní z titulu prezidenta chce ČSSD upevnit jako stabilizující sílu a vyvažující element například k vládě Andreje Babiše (ANO). „To si myslím, že je jeden z epitafů toho v uvozovkách důstojného odchodu,“ řekl Kubáček.

Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách, které se konaly loni na podzim. Dříve nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců. Již předtím v polovině června opustil funkci předsedy kvůli klesajícím volebním preferencím Bohuslav Sobotka, stranu místo něj vede Chovanec. Na sjezd přijede na Chovancovo pozvání nově zvolený prezident Miloš Zeman. Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ČSSD ho ale opakovaně podporovali.

,

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...