15. srpna 2016 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec chce utajit, jaký nájem platí policie a hasiči

Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Nejdražší kanceláře ze všech státních zaměstnanců si dopřávají policisté v pražských Nuslích, tedy když se nájemné přepočítá na jednoho zaměstnance. Pražské krajské ředitelství si tam pro svůj odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál pronajímá administrativní prostory za více než 40 milionů Kč za rok. Na jednoho z 69 pracovníků odboru to tak vychází na 600 tisíc ročně. Takovouto informaci se ale veřejnost napříště nemá dozvědět.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) totiž podle zjištění LN rozhodl, že budovy, které využívá policie a­také hasičský záchranný sbor, musí zmizet z Centrálního registru administrativních budov. Právě z něj se daly údaje o nuselských kancelářích vyčíst. A proč? Z důvodu bezpečnosti. „Na základě novely zákona o majetku státu, po analýze současného stavu a na základě požadavků Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR jsme požádali o vyřazení některých objektů, a to z důvodu zamezení úniku a­zneužití bezpečnostních informací. Z ­uvedených důvodů nebudeme specifikovat konkrétní objekty,“ uvedla Hana Malá z tiskového odboru resortu vnitra.

Problém pro registr

Podle informací LN ovšem ministerstvo žádá o vyjmutí bezmála všech budov, které má ve své správě. Celkem jde o 1086 objektů a ze systému, kde je možné se podívat i na jednotlivé položky, jako kolik se platí za elektřinu, ostrahu nebo úklid, jich má vypadnout tisícovka. „Jde o všechny budovy policie a hasičů, mimo zůstávají jen objekty samotného resortu,“ potvrdil LN důvěryhodný zdroj z ministerstva.

Tento krok je pro centrální registr státních kanceláří velký problém. Vyjmutím policejních a hasičských budov přijde systém, který byl a je kritizován jako předražený a málo rentabilní, o 30 procent údajů. Přitom právě na základě dat získaných z registru upozorňuje jeho správce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ostatní státní instituce, kde mají šetřit. Například když si najímají komerční prostory, ačkoliv má stát blízko vlastní budovu, či platí neobvykle vysoké nájemné.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz