21. března 2017 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec dal pokyn k vyšetření kauzy hejtmana Zimoly

Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto:  Petr Topič, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pověřil policejního ředitele a Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) prošetřením anonymního e-mailu, který směřuje na jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD). Novinářům to řekl Zimola.

Podle udání mimo jiné hejtman dostával od policie informace o předem chystaných zásazích. Zimola toto tvrzení odmítl. Anonymní e-mail v minulém týdnu tvrdil novinářům, že hejtman také ovlivňuje zakázky na údržbu krajských silnic. Zimola prohlásil, že veškerá obvinění v e-mailu jsou vymyšlená.

„Nad tím anonymem jsem chtěl původně mávnout rukou. Šlo evidentně o podvrh s rysy duševní poruchy jeho tvůrce. Ale vzhledem k tomu, že některá média o kauze stále informují, a protože ministr vnitra Chovanec se k ní seriózně vyjadřuje, musím reagovat i já,“ uvedl Zimola.

Informace o policejním zásahu

V anonymním e-mailu stojí, že jihočeský hejtman pro komunikaci ohledně aktivit spojených s ovlivňováním tendrů na krajské silnice užívá soukromou poštovní schránku. Do ni mu podle anonymu přišla s pětidenním předstihem i informace o chystaném zásahu policie ve firmě Technická správa komunikací.

Zimola však uvedl, že takový soukromý e-mail vůbec nepoužívá. „Požádal jsem google, aby prověřil zneužití mého jména ve falešném účtu a identifikoval osoby, které jsou za založením schránky zodpovědné,“ řekl. Věří, že vyšetřování policie a GIBS přinese výsledek.

Vím, odkud pocházejí fotografie, říká Zimola

„Mimochodem u většiny fotografií použitých v anonymním mailu lze jednoduše dohledat, odkud a kdy byly staženy. Tyto odkazy mám připravené a rád je poskytnu policii,“ uvedl Zimola. Anonym dokládal například obrázky hejtmanova rekreačního domu, který si dal stavět v Lipně nad Vltavou. Otázky se vznášejí zejména nad cenou pozemku.

Kvůli tomu kritizoval Zimolu i předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vyzval premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby přiměl jihočeského hejtmana k vysvětlení kauzy. Přeseda vlády v pondělí uvedl, že Zimola jako zkušený politik těšící se velké důvěře občanů musí počítat s tím, že jsou na něj kladeny vyšší nároky ohledně nakládání se svým majetkem. Přepokládá proto, že hejtman všechny pochybnosti rozptýlí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz