Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovanec dostal od manželky dar dva a půl milionu. Nechtěně tím prozradil odloučení

Česko

  7:00
PRAHA - Majetková přiznání obnažují politiky nejen pokud jde o majetek. Pohled na čestné prohlášení o příjmech Milana Chovance nechtěně poodhalil i jeho rodinné vztahy. Za loňský rok uvedl, že od manželky inkasoval dar ve výši 2,5 milionu korun. Podle informací serveru Lidovky.cz jsou totiž manželé odloučeni.

Milan Chovanec s manželkou Jaroslavou. foto: www.hubnetesmilanem.cz

Babišovo majetkové přiznání: od Agrofertu dostal loni 200 milionů korun

Ještě loni v listopadu vystupoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se svou ženou Jaroslavou jako dokonalý pár. V pořadu České televize 13. komnata zavzpomínali na to, jak se poznali, a manželka ministra vnitra také přiznala, jak těžké to bylo v době, kdy její muž trpěl silnou nadváhou. Jenže nejnovější čestné prohlášení o majetkových poměr naznačilo, že už tenkrát manželská idyla nefungovala.

Totiž: Chovanec do kolonky „příjmy“ mimo jiné uvedl, že od manželky Jaroslavy dostal finanční dar v hodnotě dva půl milionu korun.

Přiznání nejen majetku

Když se server Lidovky.cz snažil zjistit, proč Chovanec přiznává milionový dar od manželky, který by měl být společným jměním manželů, odpověděl nejprve vyhýbavě: „Jde o standardní finanční dorovnání v rámci rozdělení společného jmění manželů, konkrétně o finance z prodeje nemovitosti manželky,“ vzkázal přes mluvčí rezortu Petru Kučerovou.

Podle informací serveru Lidovky.cz se Chovanec se svou ženou Jaroslavou před pár lety rozhodli, že si udělají pořádek v majetku a rozdělí si ho. Nakonec prý došlo k tomu, že se po několikaletém manželství rozhodli žít odděleně. 

Jaroslava Chovancová v pořadu České televize 13. komnata ukazuje, jaké kalhoty nosil její muž v době, kdy trpěl nadváhou.

„K rozdělení (majetku) došlo již před několika lety. Je to veřejná informace. Prostě jsme se tak dohodli řešit naše majetkové poměry. Nevidím na tom nic neobvyklého,“ napsal v sms zprávě, informace o odloučení ale komentovat nechtěl: „Bulvární spekulace o důvodech několik let starého rozhodnutí opravdu podporovat nechci a díky za stejný přístup.“ 

S Chovancem na vnitro

Nemovitost, za kterou Chovanec inkasoval v loňském roce 2,5 milionu, kupovala prý jeho žena Jaroslava na sebe. Rodina měla s domem podle jeho slov původně jiné plány. „Situace se změnila a došlo k prodeji. Část peněz tak dle naší domluvy připadla mně. A veřejně přiznaný dar je to nejlepší - formálně a právně - správné řešení,“ dodal.

  • „Než jsme dům kupovali, byli jsme tam dlouhou dobu v nájmu. Já i můj muž jsme tím řešili složitou rodinnou situaci,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Petra Jana Váchalová, která na Plzeňském kraji vede zdravotně ekonomický odbor.

Jak server Lidovky.cz vyčetl z kupní smlouvy, dům v obci Líně prodala Jaroslava Chovancová v srpnu roku 2013 za 3,75 milionu korun. Kupci byli Václav a Petra Jana Váchalovi, jejich známí. „Ano, jde o tento dům. Kupec ho měl dlouhodobě pronajatý,“ potvrdil Chovanec.

Váchal, který 20 let pracoval u plzeňské kriminální policie, se navíc s Chovancem zná několik let. Nejprve vedl odbor kontroly města Plzeň a poté šéfoval internímu auditu na krajském úřadu. V době, kdy byl Chovanec hejtmanem, působil tři roky jako předseda představenstva Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. A v únoru loňského roku si ho Chovanec přivedl sebou na ministerstvo a jmenoval ho šéfem odboru interního auditu a kontroly.

Mimo to Chovanec v čestném prohlášení uvedl, že ve funkci hejtmana Plzeňského kraje, kde působil do ledna 2014, inkasoval za loňský rok bezmála padesát tisíc korun. Jeho o měsíc delší působení coby zastupitele mu vyneslo ještě 2300 korun a za pronájem bytů utržil 108 tisíc korun.

Jak se rozcházeli politici

Jiří Paroubek s manželkou přišli volit v Teplicích.

Autor: