Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chovanec: Jsme proti kvótám pro uprchlíky, jsou bezpečnostním rizikem

Česko

  14:26
PRAHA - Česko se staví proti evropských kvótám na uprchlíky. Na jejich přijímání nemá Česká republika potřebnou kapacitu a zhoršila by se bezpečnostní situace. V pořadu České televize to řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec vystoupil 28. listopadu v Praze na briefingu po jednání Ústředního krizového štábu foto: ČTK

Řešení proto vidí ve finanční pomoci uprchlíkům v zemích sousedících s oblastí konfliktu.

Česko by se ale podle Chovance mohlo stát konečnou zemí až pro 100 tisíc Ukrajinců, kteří by mohli prchat v případě pokračování konfliktu na východní Ukrajině. Takové množství uprchlíků vidí jako horní hranici. „Nevím, co by se muselo stát, aby k tomu došlo,“ zdůraznil zároveň Chovanec.

„Nemáme informace o hrozbě terorismu“

Chovanec v pořadu také řekl, že česká policie nemá informace o aktuální hrozbě terorismu v Česku. Útok malých skupin ale nikdy nelze vyloučit. Útoky, které se staly v posledních dnech ve Francii, se mohou podle něj opakovat. Stejně se vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Psali jsme

Chovanec opakovaně zdůraznil, že v Česku nehrozí reálné nebezpečí teroristického útoku. Nelze podle něj ale zcela vyloučit, že zaútočí malé skupiny, podobně jako v Paříži. Tomu nejde nikdy zabránit, poznamenal. Policie ale podle Chovance nemá žádné informace o tom, že by v Česku působila teroristická buňka většího rozsahu.

Stejně jako Chovanec také Zaorálek řekl novinářům před svým odletem do Paříže, kde společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) uctí při manifestačním pochodu památku obětí, že pařížské útoky mohou znamenat širší vlnu útoků. Varoval ale před tím, aby vina z terorismu byla svalována na všechny muslimy. Podle Chovance je muslimská komunita v Česku klidná, což je dáno historií jejího příchodu.

Chovanec i Zaorálek vidí současné hrozby terorismu v Evropě ve vzniku Islámského státu. Ministr vnitra ale také vyjádřil obavu z toho, že v Evropě útočí lidé, kteří jsou potomci přistěhovalců již „srostlých“ s danou zemí.

Jak dlouho trvá vychovat jednoho policistu

Chovanec v České televizi také kritizoval šetření v řadách policie a tajných služeb v minulých letech. Vychovat policistu a agenta podle něj trvá několik let. V této souvislosti poznamenal, že nevidí možnost pro někdy zvažované slučování českých tajných služeb. „Myslím, že je třeba se hlavně zaměřit na financování těchto tajných služeb,“ řekl Chovanec. Podfinancování je podle něj i důvod toho, že oproti zahraničním tajným službám ty české někdy zaostávají.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si nemyslí, že česká vláda v otázce terorismu zatím něco zanedbala. Potřeba je posílit činnost zpravodajských služeb a jejich mezinárodní spolupráci. Na evropské úrovni je potom podle Kalouska třeba diskutovat například o imigrační politice. „Evropa má svoji azylovou politiku, má politiku lidských práv, ale nemá svou přistěhovaleckou politiku,“ uvedl v televizi Prima.

Pietní shromáždění ve Francii

Do Paříže se vydali představitelé asi 50 zemí, aby si připomenuli oběti islámských teroristů, kteří v Paříži zabili 17 lidí. „Pokládám za důležité, aby zástupci České republiky byli přítomni na pochodu, abychom podpořili Francii v této těžké chvíli, abychom vyjádřili solidaritu,“ řekl Sobotka novinářům před odletem.

Podle Sobotky je důležité uctít oběti, a to jak z židovského obchodu, tak z řad novinářů. Za podstatné české premiér považuje, že se pochodu účastní zástupci podstatné většiny evropských zemí, ale i muslimských a arabských států, kteří tak dávají najevo svůj odsudek terorismu.

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...