Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovanec obhájil schůzku u Zemana, v Plzni má podporu i Sobotka

Česko

  15:40
VOLDUCHY/ROKYCANSKO - Sociální demokraté v Plzeňském kraji podpořili předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, vyjádřili mu i podporu jako kandidátovi ČSSD na premiéra. Na mimořádném setkání rozšířeného krajského výkonného výboru strany ve Volduchách na Rokycansku rovněž asi 110 sociálních demokratů z kraje podpořilo ve stranických funkcích svého krajského šéfa Milana Chovance

Plzeňský hejtman Milan Chovanec a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

Právě plzeňský hejtman Chovanec společně s dalšími čtyřmi členy vedení ČSSD krátce po volbách účastnil utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. První ale přiznal, že se schůzka konala a byl na ní. Zbylí účastníci to dlouho popírali.

Plzeňská ČSSD se dnes shodla na tom, aby Chovanec zůstal v čele krajské organizace i místopředsedou strany. Chovanec stranickým kolegům vysvětloval za zavřenými dveřmi současnou bouřlivou situaci ve straně i svoje jednání a postoje z minulých dní. Účastníci setkání jeho vysvětlení vzali na vědomí, podporu mu vyjádřili už při úterním setkání krajského výboru.

K TÉMATU:

Do Volduch v sobotu zamířil také Sobotka. Předtím navštívil podobné setkání ČSSD na Vysočině. "Situace je pro sociální demokracii do značné míry zlomová. Přijel jsem proto, abych dal ze svého pohledu informace o tom, co se stalo, co se odehrálo a proč si myslím, že to dramatickým způsobem poškodilo sociální demokracii," řekl před jednáním. Víc než hodinu pak mluvil se členy strany a vysvětloval jim události minulých dní.

Další účastníci schůzky u Zemana Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost. Hašek, který se veřejnosti omluvil za to, že o schůzce s hlavou státu opakovaně lhal, a Škromach, jenž litoval "některých ne úplně přesných informací" ze své strany, chtějí na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD 10. listopadu oznámit, jestli se vzdají funkcí. Jako první k takovému kroku částečně ve čtvrtek večer přistoupil jihočeský hejtman Jiří Zimola, který rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD.

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Autoři: ,