Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec podepíše reorganizaci policie podle výsledků analýzy

Ministr vnitra Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pokud se reorganizace policie nedotkne živých kauz, nemám jediný důvod ji nepodepsat, řekl ve čtvrte na dotaz ČTK ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ministr se chce rozhodnout na základě výsledků analýzy, která má na tuto otázku odpovědět. Hnutí ANO podle něj plánované změny zpolitizovalo.

Chovanec ve čtvrtek zareagoval, na vystoupení hnutí ANO, které chce kvůli chystaným změnám v policii vyvolat dohodovací řízení uvnitř vládní koalice. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)řekl, že pokud změny projdou, zváží svou rezignaci. „Nezlobte se na mě, ale já to nepovažuji za normální politickou kulturu v této zemi,“ uvedl Chovanec.

Reorganizaci připravilo policejní prezidium, které má tým specialistů. Šéf ÚOOZ Šlachta je podřízen prezidiu, o plánech nemusel vědět, míní Chovanec.

Změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jde podle něj o vysoce odbornou záležitost a politici nemají do technických a organizačních otázek fungování policie vstupovat.

Premiér svolává na příští středu před jednáním vlády dohodovací schůzku, na které trvalo hnutí ANO kvůli plánu sloučit Útvar proti organizovanému zločinu a protikorupční policii. Podle Sobotky však na jednání již těžko mohou padnout argumenty, které už koalice neprobrala. Požadavku ANO nerozumí, není podle něj dobře, aby se policie politizovala.

Někteří žalobci se bojí úniku informací po reorganizaci policie

Někteří státní zástupci se obávají toho, že po zamýšlené reorganizaci policie budou unikat informace k podezřelým, což ohrozí vyšetřování nejzávažnějších kauz, řekli ve čtvrtek státní zástupci brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství (VSZ) Olomouc Radek Mezlík a Jiří Zemek. "Způsob, jakým je připravována reorganizace elitních policejních složek, mě a mé kolegy šokoval," uvedl Mezlík.

Policie chce začít budovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Sloučily by se tak dva elitní útvary - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování finanční kriminality a korupce. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je cílem to, aby se boj proti organizovanému zločinu vedl z jednoho místa a byl efektivnější.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman již dříve uvedl, že sloučením dvou elitních útvarů vznikne velká policejní složka, která nepůjde efektivně řídit. Mnoho policistů by také podle něj mohlo odejít do civilu a sníží se kvalita policejní práce. Podle Mezlíka se vedení státního zastupitelství musí vyjadřovat diplomatickým jazykem, který se ale podle něj pro tento případ "může jevit jako ne úplně dostatečný".

"Podle mého názoru by takovéto změny ohrozily prověřování nejzávažnějších kauz. U těchto kauz je nejdůležitější, aby informace o postupu policie neunikly podezřelým osobám a nedošlo ke ztrátě důkazů - toto však při takto rozsáhlé reorganizaci prakticky nelze zajistit," uvedl Mezlík, který například dozoruje závažné kauzy týkající se solárních elektráren.

Podle Mezlíka se po reorganizaci policie státní zástupce ani nemusí dozvědět, kdo všechno má přístup do spisu. "Moloch, který vznikne, může hrozit únikem citlivých informací. Čím více osob má k datům přístup, tím hůře," doplnil státní zástupce Zemek. Podle Mezlíka se reorganizace děje navíc v době, kdy je činnost elitních útvarů policie aktivní a nestranná.

"Nerozumím motivaci vedení Policie ČR, která je přivedla na myšlenku útvar, který funguje, de facto ochromit. Možná právě proto, že funguje... Z dosavadní spolupráce s ÚOOZ mám pouze pozitivní zkušenosti, ovšem obávám se, jak se bude mít situace do budoucna," uvedl Zemek, který před dočasným přidělením na VSZ pracoval mimo jiné ve Zlíně na vyšetřování metanolové kauzy.

Plán na reorganizaci policie vyvolal spory uvnitř vládní koalice. Hnutí ANO chce kvůli ní vyvolat dohodovací řízení. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jde o účelový nátlak. Reorganizaci hájí a tvrdí, že je připravena profesionálně.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Pronájem bytu 1+1 Česká Třebová
Pronájem bytu 1+1 Česká Třebová

Litomyšlská, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
9 000 Kč/měsíc