Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reakce na Chovance: ODS kritizuje Babiše, lidovci mluví o rezignaci, Zeman zatím mlčí

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a ministr financí Andrej Babiš. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Milan Chovanec podepsal kritizovanou reformu elitních policejních útvarů. Spustil tím lavinu reakcí z koaličních i opozičních řad. Zatímco ODS se ve sporu o reformu postavila za ministra vnitra, lidovci opatrně naznačují, že pokud se Chovancovy kroky ukáží jako špatné, měl by zvážit rezignaci.

Miloš Zeman se vysloví za týden

Prezident Miloš Zeman se vyjádří ke sporům ohledně reorganizace policie po schůzce s Babišem a Chovancem. Konat se bude za týden ve středu odpoledne.

Ve středu odpoledne pouze v krátkosti sdělil, že se nechce pasovat do role znalce policejní problematiky a že i když uznává, že reforma policie je v kompetenci policejního prezidenta a ministerstva vnitra, mělo by proběhnout připomínkové řízení.

Robert Pelikán: Chovanec podpisem reorganizace porušil koaliční smlouvu

Koaliční dohodovací řízení ohledně sporné reorganizace policie ještě neskončilo, ministr vnitra Milan Chovanec tedy neměl podle koaliční smlouvy změny podepsat, sdělil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dohodovací schůzka se na žádost hnutí ANO konala ve středu ráno.

Chovanec: Koaliční smlouvu jsme neporušili

Milan Chovanec odmítl, že by podpisem porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí šéf hnutí ANO Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Jsem přesvědčen, že jsme neporušili koaliční smlouvu,“ prohlásil Chovanec.

„Já teď jen těžko hledám slova. Dohodovací řízení ukončeno nebylo, takže pan ministr Chovanec si udělal z koaliční smlouvy trhací kalendář,“ uvedl Pelikán. Absurdní mu připadají i argumenty, které padly na tiskové konferenci, kde Chovanec o svém rozhodnutí informoval.

Koaliční smlouva počítá s dohodovacím řízením pro případy, kdy vznikne mezi stranami spor ohledně jejího plnění nebo ohledně zásadní záležitosti koalice, která není smlouvou upravena. Smyslem je spor vyřešit. Realizace sporné věci bude přerušena do doby ukončení dohodovacího jednání,“ stojí ve smlouvě.

„V článku čtyři, bod 12 je napsáno, že případné rozpory budou nejdříve řešeny dohodovacím jednáním smluvních stran. Realizace sporné věci bude přerušena do konce dohodovacího jednání. Na to nemusím dělat analýzu, stačí umět číst,“ uvedl Pelikán.

Policie se podle Pelikána „neposunula ani o kousek“. „Znovu zaznělo, že tedy vše nejdříve sesypeme do jednoho útvaru a potom budeme do ledna přemýšlet co s tím. Zřejmě tedy poprosíme všechny zločince, aby půl roku počkali, než je začneme vyšetřovat?“ uvedl.

KDU-ČSL: Pokud reformy ohrozí policii, ve hře bude odstoupení z funkce

Pokud by reformy destabilizovaly policii a ohrozily průběh vyšetřování, bude z toho ČSSD muset vyvodit důsledky, řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Sociální demokraté podle něj jsou za reformy odpovědní.

Vyjádření KDU-ČSL

Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, či snad dokonce podřízeny politickému dohledu, stojí v prohlášení koaliční strany.

Lidovci poukazují na fakt, že z hlediska ústavní dělby moci je policie plně v kompetenci svého prezidenta a jeho návrh podléhá jen schválení ministrem vnitra. O reorganizaci se podle nich musí dál diskutovat ve vládě, Parlamentu či mezi odborníky, debata se nesmí politizovat a vést přes média.

„Požádal jsem pana ministra a premiéra (Bohuslava Sobotku), aby to zvážili, oni to jistě zvážili, ale je to jejich zákonné právo. Nicméně tím ministerstvo vnitra zcela - a ČSSD - převzalo odpovědnost za tu situaci a v případě, že se ukáže, že to ohrozí živé kauzy a destabilizuje policii, tak za to budou nést odpovědnost, stejně tak i v té nepolitické odborné rovině, to platí i pro policejního prezidenta Tomáše Tuhého,“ uvedl Bělobrádek. „A pak si nedovedu představit nic jiného než vyvození osobní odpovědnosti - odstoupení z funkce je ve hře. Budeme to sledovat i na parlamentní úrovni, ne jen, aby se tyto věci (ohrožení živých kauz) nestalo, ale aby jsme o tom měli přehled, budeme v kontaktu i se státními zástupci,“ dodal.

ODS: Výsledek přinese až čas, kritika směřuje na Babiše a Pelikána

Předseda ODS Petr Fiala se vyslovil, že výsledky reforem přinese až čas. Zodpovědnost ale ponese ministr vnitra Milan Chovanec a ČSSD. Současně obvinil Andreje Babiše ze snahy o politizaci policie.

„Ministr vnitra a policejní prezident dnešním rozhodnutím přejímají plnou zodpovědnost za reorganizaci policie. Zda změna zlepší efektivitu fungování policie, bude možné posoudit teprve po nějaké době. Policie nemůže sloužit jedné politické straně, či osobě. Pokusy Andreje Babiše o politizaci policie a snaha o její ovládnutí jsou nebezpečné a nepřijatelné,“ řekl Petr Fiala.

Marek Benda, člen Občanských demokratů využil Chovancova podpisu kontroverzní reformy k tomu, aby kritizoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a obvinil ho z nečinnosti.

„Po dnešním rozhodnutí ministra vnitra Milana Chovance očekávám, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán dostojí svému slibu a na funkci ministra rezignuje. Může dokázat, že mu jde o principy a zásady, nikoli o křeslo ministra. Jeho rezignace by vzhledem k jeho nečinnosti na ministerstvu přišla v pravý čas,“ řekl Marek Benda.

Policejní prezident Tomáš Tuhý: Pro sloučení jsou vhodné podmínky

O vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu se uvažuje dlouhodobě. Nyní jsou pro sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie ideální podmínky, řekl ve středu novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý k připravovaným změnám, které vyvolaly koaliční krizi.

Tuhý na tiskové konferenci doplnil, že se o vzniku Národního kriminálního úřadu začalo hovořit v roce 2008, debata pokračovala v roce 2011. V roce 2012 pak padlo rozhodnutí, že vznikne, až pro to budou příhodné podmínky. To se podle Tuhého stalo nyní.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...