Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Chovanec: Rozbořil by měl po dohodě se žalobcem kauzu zveřejnit

Česko

  12:50aktualizováno  20:13
PRAHA - Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, by se měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze. Mohl by tak teď případně očistit své jméno, pokud se cítí nevinen.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto:  Michal Šula, MAFRA

V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekl ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Podle něho by měl Rozbořil funkci opustit a vrátit se až po svém očištění. Hejtman nerezignoval, podpořil ho i krajský výbor strany. Rozbořil v neděli večer řekl České televizi, že informace zveřejní, když bude mít souhlas žalobce.

Informace k očištění

„Jediný člověk, který pravdu může osvětlit, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem... Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou,“ uvedl Chovanec.

„Pokud mi to bude umožněno a pokud státní zástupce dá souhlas, tak určitě nemám problém,“ řekl hejtman Rozbořil v reakci na Chovancův návrh večer České televizi.

Obviněný Rozbořil by měl odstoupit z funkce, říkají Sobotka a Chovanec

Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu. Trestní řízení je v Česku neveřejné, veřejný bývá až soudní proces. Podle Chovance se obviněný „může ukrátit na procesních právech“ a po dohodě se státním zástupcem informace už nyní poskytnout.

Diskuse ve vedení strany

O této možnosti by mělo diskutovat i vedení strany. Pokud se shodne, vyzve Rozbořila, aby takto postupoval, dodal místopředseda ČSSD. Předseda sociálních demokratů, premiér Bohuslav Sobotka již požadoval Rozbořilovu rezignaci. Několik hodin s ním a dalšími straníky v pátek jednal, ale neuspěl. Chovanec si nemyslí, že by to Sobotkovu pozici nějak oslabilo.

Operace Vidkun

Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplácení.

Ministr vnitra si nedovede představit, že by po několika předchozích kauzách nyní státní zástupci obvinili politika, a neměli přitom „nabito“. Vyzval vyšetřovatele, aby postupovali rychle a případ se do čtyř či šesti měsíců dostal před soud.

Měla by platit presumpce viny, říká Kováčik

Že by olomoucká kauza byla „blamáž“, si nemyslí ani šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něj by u politiků měla platit přísnější pravidla. Zatímco běžně je nutné ctít presumpci neviny, u politiků by měla platit „presumpce viny“, míní Kováčik. „Každá hodina, kterou pan hejtman setrvává ve funkci a problém jde médii, poškozuje pana premiéra Sobotku a ČSSD, ale i politiku jako celek,“ míní Kováčik.

Podle ministra vnitra je zvláštní, že si státní zastupitelství nepřizvalo k vyšetřování případu generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud by důvodem byla nedůvěra ke GIBS či její větší zapojení v kauze, měla by se vyvodit personální odpovědnost, řekl Chovanec. Premiér si pozve šéfa GIBS Ivana Bílka.

Autor: