14. září 2016 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec se bál obvinění politiků ČSSD, proto nařídil reorganizaci, tvrdí Komárek

Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek (vlevo). V předu stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek (vlevo). V předu stojí... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Ministr vnitra Milan Chovanec se bál, že policie před volbami obviní některého z politiků ČSSD, a tak nařídil policejní reorganizaci, tvrdí bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek. I o tom se snaží přesvědčit členy vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny.

Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který kvůli sloučení elitních útvarů od policie odešel, po dalším slyšení před poslanci minulý čtvrtek prohlásil, že za reorganizací stál ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Podle informací, se kterými jsem se v minulosti seznámil, byla jedním z důvodů, které vedly ministra Chovance k rozhodnutí o překotné reorganizaci, obava z možného obvinění některého z politiků ČSSD před říjnovými volbami. Konkrétnější ale z důvodů povinnosti mlčenlivosti být nemohu,“ vysvětlil svá slova nyní Komárek v rozhovoru pro deník Právo.

Trestní oznámení

Komárek podle svých slov vychází z informací, které získal nad rámec takzv. „Šlachtovy zprávy“, která popisuje reorganizaci policie jako nástroj na otupení bývalého ÚOOZ, jenž se při vyšetřování dostával blízko k politikům a vyšetřoval případy, v nichž policisté vynášeli informace o vyšetřování citlivých kauz. Komárek už dříve podal na Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Tuhý „na oplátku“ podal trestní oznámení na Komárka.

Zleva: ministr vnitr Milan Chovanec, náměstek policejního prezidenta Zdeněk...

Zleva: ministr vnitr Milan Chovanec, náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, policejní prezident Tomáš Tuhý

Chovanec Komárkovo tvrzení odmítl už minulý týden. „Už kvůli tomu čelí jednomu trestnímu oznámení. Jsem zvědav, zdali svá slova je schopen doložit něčím jiným než drby třetích osob s pochybnou motivací. Tak jak to ostatně už několik týdnů ukazují cílené úniky do médií,“ podotkl Chovanec.

„Pokud pan ministr říká, že lžu, tak já bych mohl tvrdit to samé o něm, ale nechám na závěrech vyšetřovací komise nebo případných soudních rozhodnutí, kdo je v tomto případě lhářem,“ reaguje Komárek.

Tuhý a Laube jen dostali úkol, který splnili

Bývalý podřízený exšéfa ÚOOZ Roberta Šlachty tvrdí, že všeobecně známé informace jsou neprávem bagatelizovány. „Ale také jde o poznatky vyplývající z materiálů zajištěných až po sepsání oné ‚Šlachtovy zprávy‘ policisty tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Právě tyto materiály v kontextu s vývojem událostí mě utvrdily v závěru, že za reorganizací stojí právě ministr Chovanec, a ne policejní prezident Tuhý či jeho náměstek Laube. Tito podle mne dostali pouze úkol od svého ministra, která splnili, i když způsobem, nad kterým mi zůstává rozum stát,“ řekl Komárek Právu.

Bývalý detektiv přiznává, že se nesetkal s tím, že by mu někdo bránil v práci. „Nikdy jsem neřekl, že by mně nebo mým spolupracovníkům někdo bránil něco vyšetřovat nebo rozpracovávat. Jsem pouze přesvědčen o tom, že v době, kdy bohužel platí v podsvětí známé pořekadlo ‚každý máme svého policajta‘, je reorganizace prosazená Chovancem, Tuhým a Laubem krok o deset let zpět. Taky si myslím, že statistická čísla u korupčních kauz v příštích letech výrazně poklesnou.“

mprMartin Prachař, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz