13. července 2018 10:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec se nebude vzdávat poslaneckého mandátu, poslanecký klub se za něj postavil

Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Sociální demokracie nebude svého bývalého úřadujícího předsedu Milana Chovance vylučovat z klubu ani strany kvůli tomu, že při hlasování o důvěře nepodpořil menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně. Sdělil to předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Záležitost považuje ze strany klubu za uzavřenou. Chovanec v pátek deníku Právo řekl, že nabídl klubu, aby ho bez jeho účasti vyloučil, poslanci to ale nepožadovali.

Chovanec se ze středečního jednání, které se protáhlo až do čtvrtečních ranních hodin, omluvil. Vládu odmítl někdejší ministr vnitra podpořit kvůli tomu, že musela spoléhat na hlasy KSČM. Kritizoval i podmínky, které vyjednalo současné vedení ČSSD s ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček následně uvedl, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.

Chvojka ve středu odmítl, že by Chovance měl klub vylučovat. „Každý poslanec má volný mandát, koná ho podle svého vědomí a svědomí a já ho za to nechci jinak dehonestovat,“ konstatoval Chvojka. V pátek Chvojka stanovisko zopakoval. „Platí, že Milana Chovance nebudeme za jeho názor vylučovat ani ze strany ani z klubu. Tato záležitost je pro poslanecký klub ČSSD uzavřená,“ napsal v textové zprávě.

Chovanec bude podle Chvojky podporovat vládní zákony ve Sněmovně, i když pro kabinet nehlasoval. „On má prostě problém s touto vládou, ale to neznamená, že by měl mít problém s dobrými zákony, které tato vláda bude předkládat do Sněmovny,“ uvedl ve středu Chvojka. Chovanec v pátek Právu řekl, že bude podporovat návrhy, které budou v souladu s programem ČSSD.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz