11. července 2018 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec pro vládu ruku nezvedne kvůli podpoře KSČM. Prý mu to nedovolí svědomí. Zklamal tím Hamáčka

Milan Chovanec při proslovu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec při proslovu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Poslanec ČSSD Milan Chovanec uvedl, že nemůže podpořit vládu v hlasování o důvěře kvůli svému svědomí. Vadí mu podpora KSČM, kritizuje podmínky vyjednané ČSSD s ANO. Je to zklamání, reaguje Hamáček.

Chovanec se omluvil z jednání sněmovny o vyslovení důvěry menšinové vládě ANO a ČSSD z osobních důvodů. O důvěře tak hlasovat nebude. Dopoledne nebude v dolní komoře ani další poslanec sociální demokracie Roman Sklenák, který poslal omluvenku ze zdravotních důvodů. Na hlasování, které se čeká později odpoledne, by tak měl být přítomen.

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka zklamalo, že Chovanec nebude respektovat výsledky referenda ČSSD a nepodpoří vládu. Rozhodnutí straníků má být nadřazené osobním zájmům, řekl.

Chovanec patřil k hlavním kritikům vládní spolupráce ČSSD s ANO. Dnešní Právo píše o usnesení Chovancovy domovské krajské stranické organizace, která mu doporučila, aby pro kabinet nehlasoval.

Z řad ANO nebude na dnešní schůzi dolní komory Jiří Mašek. Omluvil se už v úterý z celého tohoto týdne předpokládaného jednání Sněmovny, tedy od pondělí do pátku, a to z rodinných důvodů.

Mašek je podle informací z klubu nejsilnějšího sněmovního uskupení v Austrálii. Pobyt si prý kupoval zhruba před rokem, kdy ještě ani nevěděl, že se stane poslancem. Volby se konaly v říjnu.

Ani Maškova a Chovancova absence by neměla zvrátit předpoklad, že kabinet ANO a ČSSD důvěru nakonec dostane, když pro něj budou hlasovat také poslanci KSČM. Celkem mají tato uskupení ve dvousetčlenné Sněmovně 108 hlasů, bez Maška a Chovance tedy 106. Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz